Local Trends: Najważniejsze rozmowy o samorządzie

Podziel się

Przed samorządami trudne czasy. Rosnące koszty utrzymania, zmniejszenie dochodów i konieczność cięcia wydatków to problemy, przed jakimi stoją niemal wszystkie urzędy miast i gmin w Polsce. Dlatego tak ważne są teraz wymiana doświadczeń i wspólne szukanie nowych rozwiązań. Okazją do tego będzie Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe, które 17-18 października odbywać się będzie w Poznań Congress Center.

Europejskie Forum Samorządowe to spotkanie przedstawicieli i przedstawicielek samorządów każdego stopnia, biznesu, polityki i nauki. Przez dwa dni omawiane będą najważniejsze problemy, przed jakimi stoją jednostki samorządu, a na zakończenie – wypracowane rekomendacje.

Drugą edycję Forum zdominują tematy związane z nową perspektywą finansową UE, a także bezpieczeństwem i niezależnością energetyczną samorządów. Sporo miejsca poświęcone będzie budowaniu inteligentnych, innowacyjnych i zielonych miast. Uczestnicy i uczestniczki Local Trends dyskutować będą m.in. o tym, jak sprostać rosnącym kosztom energii i w jaki sposób sfinansować zieloną transformację. Podzielą się doświadczeniami i wizjami budowania innowacyjnego miasta, a także spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak zaopiekować się osobami z doświadczeniem uchodźczym.

Dużo miejsca podczas Forum poświęcone zostanie wymianie doświadczeń i prezentacji dobrych praktyk. Służyć temu będzie m.in. Scena Dobrych Praktyk. Posłuchać tu będzie można o inteligentnych lampach miejskich, które wspierają bezpieczeństwo, organizowaniu oddziałów szkolnych i przedszkolnych w kontekście napływu dzieci z Ukrainy czy kształtowaniu polityki senioralnej.

W ramach Europejskiego Forum Samorządowego odbywać się będzie też Kongres Regionów, w ramach którego m.in. zostaną wręczone nagrody w rankingu N15 Newsweeka i rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu Forbesa.

Po raz pierwszy częścią EFS będzie Forum Rozwoju Miast. Jego szósta edycja upłynie pod hasłem: „Kiedy różnice schodzą na dalszy plan – co daje miastu poczucie wspólnoty?”.

Organizatorami Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego są Grupa MTP i Fundacja Centrum Myśli Strategicznych. Wydarzenie odbywać się będzie w dniach 17-18 października 2022 w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na forum zarejestrować się można tu: https://rejestracjapoznan.localtrends.pl/

Więcej: www.localtrends.pl/efs-poznan/