Trzecia edycja nagrody STUKOT'56. Szukamy bohaterów.

Podziel się

Przed nami trzecia edycja Nagrody STUKOT'56 – odgłosy czerwca, do której każdy może zgłosić swoich kandydatów. Podczas gali 25 czerwca w targowej Iglicy, zostaną wręczone statuetki w formie symbolicznego robotniczego okuloka dla tych, którzy współcześnie niosą główne idee i przesłanie protestów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

To symboliczne wydarzenie przypomni bohaterów tamtych dni oraz pokaże osoby i instytucje, które w dzisiejszych czasach kontynuują ich dzieło, propagując wartości wolności, godności i praw człowieka.

- Marzy nam się, aby Nagroda STUKOT'56 - odgłosy Czerwca,  stała się wkrótce znaną w Polsce, silną,  prestiżową marką. Nagroda nie ma wymiaru materialnego, jest symbolicznym oddaniem hołdu Bohaterom Czerwca'56 i tym wszystkim, którym bliskie są także dzisiaj, po 68 latach, ponadczasowe idee poznańskiego buntu: wolność, godność, prawo, troska o drugiego człowieka, o to aby nikt nie był głodny i prześladowany za wyznawanie swojej wiary. Niech ten dzisiejszy „stukot”, nawiązujący do stukotu o poznański bruk robotniczych drewniaków - okuloków, niesie się po całej Polsce w poszukiwaniu współczesnych nam bohaterów. Wiemy, że jest ich wielu – mówi Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, organizator Nagrody.

- STUKOT‘56 to nie tylko nazwa, to symbol ducha walki, determinacji i wolności, który narodził się na ulicach Poznania. Jest to idea, która ma za zadanie nie tylko uczcić pamięć tamtych bohaterów, ale także kontynuować ich dzieło, propagując wartości, za które walczyli. Poprzez ustanowienie tej nagrody, stworzyliśmy platformę dla tych, którzy nie tylko pamiętają, ale także działają na rzecz tych wartości. Chcemy, aby STUKOT‘56 był nie tylko upamiętnieniem historii, ale także przenosił we współczesność uniwersalne przesłanie wolności i godności człowieka – mówi Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP. Grupa MTP jest organizatorem gali w targowej Iglicy. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ Iglica była świadkiem historii wydarzeń w 1956 roku. Targi Poznańskie odegrały kluczową rolę w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca: dzięki zagranicznym gościom i dziennikarzom o krwawo stłumionym proteście robotników dowiedział się świat, zapisując się na zawsze w historii polskiej drogi do wolności.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach odwołujących się do haseł wypisanych na Pomniku Czerwca’56: „O Boga, za wolność, prawo i chleb”.

- Kategoria „O Boga”: dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną

- Kategoria „Za wolność”: dla walczących i zasłużonych w walce o wolność

- Kategoria „Za prawo i chleb”: dla walczących i zasłużonych w walce o prawa pracownicze i godność potrzebujących, wykluczonych 

- Hasła, które rozbrzmiewały w roku 1956 w Poznaniu są w wielu wymiarach do dziś aktualne. Ciągle musimy pamiętać, że wolność to wartość, o którą musimy się troszczyć i każdego dnia się jej uczyć i zdawać egzamin z jej odpowiedzialnego wykorzystywania, bo Ci którzy walczyli o nią dla nas, ponieśli najwyższą ofiarę, ofiarę życia. Nagroda „Stukot’56” urzeczywistnia te wartości i pokazuje ludzi, dla których są one ważne dziś w drugiej dekadzie XXI wieku, dlatego doceniamy te postawy i chcemy pokazywać i promować bohaterów naszej codzienności – podkreśla Rafał Reczek, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród laureatów z minionych lat są m.in. Fundacja Redemptoris Missio, Orszak Trzech Króli, mjr Zenon Wechmann, Jacek Polewski, Hospicjum Palium. Wyboru laureatów dokona w głosowaniu Kapitała Nagrody spośród przesłanych zgłoszeń oraz zgłoszonych własnych kandydatów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 czerwca br.

Organizatorem konkursu STUKOT‘56 jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z siedzibą w Poznaniu. Organizatorem Gali jest Grupa MTP. Gala odbędzie się 25.06.2024 o godzinie 18:00.

Pozostali Partnerzy wydarzenia: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu,  H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych, Fundacja ENEA, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, H. Cegielski – Poznań S.A.

Zapraszamy do zgłaszania kandydatów do konkursu poprzez formularz na stronie: TUTAJ