Targowe ciekawostki

Podziel się

Międzynarodowe Targi Poznańskie od zawsze były miejscem premier i innowacji.

Pierwsza krajowa linia lotnicza

Na pierwszy Targ Poznański można było przylecieć samolotem z Gdańska i Warszawy. Loty zapewniało Towarzystwo Komunikacji Powietrznej „Aerotarg”. Pierwszy kurs do Warszawy odbył się już 29 maja 1921 r. Trwał około dwóch godzin, a za bilet trzeba było zapłacić niemałą sumę 6 tys. marek polskich. Linia lotnicza działała do 16 czerwca 1621. Przewiozła ponad 100 pasażerów oraz ok. 3 tys. kg przesyłek. Przy okazji wydano pierwsze w Polsce znaczki poczty lotniczej (o wartości 25 i 100 marek polskich).

Window shopping po poznańsku

Nie tylko targowe stoiska miały kusić i przyciągać wzrok, dotyczyło to również okien wystawowych w całym mieście. W 1924 roku ogłoszono konkurs na najlepszą aranżację sklepowych witryn podczas trwania targów. Zgłoszone do konkursu witryny były fotografowane pierwszego dnia targów, by uniknąć plagiatów. Zwyczaj nagradzania najładniejszych okien wystawowych wrócił jeszcze w Poznaniu w latach 60. i 70.

Hokejowe emocje

Pierwsze Mistrzostwa Polski w Hokeju na Trawie odbyły się w 1927 roku na terenie targów. Dwa lata później, podczas PeWuKi, polska reprezentacja hokeju na trawie rozegrała swój pierwszy międzynarodowy mecz.

Pierwsze wesołe miasteczko

Parki rozrywki istniały już na ziemiach polskich wcześniej, ale to podczas Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKa), odbywającej się w 2019 roku w Poznaniu, po raz pierwszy użyto nazwy „wesołe miasteczko”. To z czasów PeWuKi było największe w Polsce. Odwiedzających wesołe miasteczko zachwycały 92-metrowa zjeżdżalnia wodna (największa w Europie), dwukilometrowa kolejka górska, diabelskie koło, elektrodrom na 25 skuterów, auto-kolejka na 15 wózków czy 20-metrowy wodospad.

Pierwszy polski telewizor

Inżynier Stefan Manczewski skonstruował pierwszy polski odbiornik telewizyjny - pokazano go w 1929 roku w Poznaniu, trzy lata po światowej premierze telewizora. Zaprezentowany na targach aparat zakupił Wydział Radiokomunikacyjny Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Osiem lat później w Warszawie powstała Doświadczalna Stacja Telewizyjna Polskiego Radia.

 

Pierwszy blok z wielkiej płyty

Nie tak duży, jak te stawiane później w całej Polsce – blok z nowej technologii wielkiej płyty pokazano po raz pierwszy XXIV Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1955 roku

Pierwsza Syrena

Na tych samych targach pokazano również prototypy Syreny. Cieszył się on dużym zainteresowaniem targowych gości.  Pierwszy model tego popularnego samochodu rzjechał z taśmy fabrycznej dwa lata później.

Pierwszy łyk Coca-Coli

Podobno można było ją dostać jeszcze przed wojną w jednym z warszawskich lokali. Oficjalnie jednak Coca-Cola po raz pierwszy została zaprezentowana w 1957 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. To wtedy na targi po przerwie wrócili Amerykanie i kusili napojem, który jeszcze w latach 50. Komunistyczna propaganda nazywała stonką ziemniaczaną w płynie. Przez wiele lat Coca-Cola była w Polsce trudno dostępnym dobrem i synonimem zachodniej wolności.

Kamień z Księżyca

Stany Zjednoczone i Związek Radziecki prowadziły w latach 1957-75 wyścig kosmiczny. Rywalizację o kosmos widać było też na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W 1958 roku ZSRR w swoim pawilonie prezentował makiety Sputników, w odpowiedzi na to Amerykanie przywieźli swoje pojazdy kosmiczne i największą atrakcję: kamień z Księżyca (1973). Podarował go narodowi polskiemu prezydent USA Richard Nixon.

 

Pierwszy pecet

Prototyp peceta miał swoją premierę na targach w 1971 roku. Nazywał się K-202, a jego projektantem był Jacek Karpiński. Komputer był wyposażony w 16-bitowy mikroprocesor, co pozwalało mu wykonać milion operacji na sekundę, i System Operacyjny Karpińskiego. Produkowano go do 1973, niestety sytuacja polityczna uniemożliwiła jego masową produkcję.

 

Pierwsze bikini

31 la po paryskiej premierze do Polski zawitało bikini. Kostium kąpielowy pokazali w swoim pawilonie Kubańczycy.

Debiut VOX

Wiele gwiazd występowało podczas Międzynarodowej Wiosny Estradowej, która w latach 70. odbywała się na terenie MTP. Na scenie śpiewały Anna Jantar, Irena Jarocka, Czesław Niemen, Krzysztof Krawczyk czy grupa Kombi. W 1979 roku zadebiutował tu zespół VOX.