Targowa jesień 2023

Podziel się

Aż 160 wydarzeń targowych i eventowych: spotkania biznesowe, targi dla pasjonatów, zawody sportowe, kongresy, eventy korporacyjne i koncerty – zaplanowano w jesiennym kalendarzu Grupy MTP.

Wśród nich znajdą się najważniejsze branżowe wydarzenia roku i spotkania dotyczące przyszłości gospodarczej regionu. Swój udział w nich zapowiedzieli już najbardziej wpływowi goście ze świata polityki, biznesu, kultury i sportu, prezydenci największych polskich miast, olimpijczycy, aktorzy i muzycy.

Tu spotyka się biznes

Nadchodzący sezon targowy będzie należał do targów biznesowych. Otworzą go Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS. Tegoroczna edycja największego spotkania biznesowego dla sektora leśnego w Polsce, ponownie zawita do Nadleśnictwa Świebodzin. W programie znajdą się prezentacje harwesterów, forwarderów oraz wszelkich maszyn towarzyszących w trakcie pracy w terenie. Impreza zajmie 23ha powierzchni ekspozycyjnej, a na niej ponad 150 wystawców. Organizatorzy spodziewają się, że imprezę w dniach 7-9 września odwiedzi nawet 8 000 profesjonalnych zwiedzających. Wydarzeniu będzie towarzyszył Green Area Show GAShow, czyli Targi Maszyn, Produktów i Akcesoriów do Utrzymania Terenów.

Za sprawą targów DREMA od 12 do 15 września hale na Międzynarodowych Targach Poznańskich wypełnią najnowsze technologie dla przemysłu drzewnego i meblarskiego. Do grona wystawców najbliższej edycji dołączyli liderzy branży i mocna reprezentacja kluczowych firm sektora innowacji. W programie szeroka prezentacja maszyn w ruchu i urządzeń do obróbki drewna, kompleksowa oferta zaopatrzenia dla producentów mebli. Targi te znajdują się na prestiżowej liście światowych wystaw popieranych przez EUMABOIS - Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna i są jedyną imprezą w Polsce w tym rankingu.

W dniach 27 – 29 września na teren targów wraca dobrze znana wszystkim POLAGRA. Targi składające się z trzech salonów: FOOD, FOODTECH i HORECA przyciągają do Poznania całą branżę spożywczą. Wydarzeniu, jak co roku, będą towarzyszyły warsztaty gastronomiczne i najbardziej prestiżowy konkurs w branży gastronomicznej w Polsce - Kulinarny Puchar Polski. Równolegle będą się odbywać targi TAROPAK, obejmujące wszystkie gałęzie branży opakowań. Kolejna edycja imprezy to setki nowości mających zastosowanie w tych dziedzinach gospodarki, gdzie wykorzystywane są opakowania oraz rozwiązania związane z etykietowaniem.

Październik będzie należał m.in. do Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO i poświęconych motoryzacji przyszłości, targów Eko Flota. W dniach 17-19 października na uczestników czeka nie tylko bogata ekspozycja targowa, ale też liczne wydarzenia towarzyszące: wykłady, prelekcje i eksperckie debaty poświęcone kluczowym tematom z zakresu szeroko rozumianej ochrony klimatu i zrównoważonej gospodarki.

W kalendarzu targowym w październiku tradycyjnie już znajdą się targi optyczne OPTYKA i organizowane po raz drugi: Targi Profesjonalnego Utrzymania Czystości Cleaning Expo. A w listopadzie w Poznaniu na targach STONE spotkają się  przedstawiciele branży kamieniarskiej.

W tym roku po raz kolejny Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA również odbędą się jesienią. To jedno z ważniejszych wydarzeń dla ogrodnictwa – dowiodło tego już 15 edycji, które z roku na rok, nieprzerwanie, umacniały pozycję lidera w branżowym kalendarzu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 17-19 listopada. W tym roku wysiłki organizatorów są skupione wokół poszukiwana nowych rynków zbytu m. in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Litwie, Łotwie i krajach skandynawskich oraz zwiększeniu liczby zaproszonych zagranicznych gości, głównie z dużych zagranicznych sieci handlowych. Wydarzeniu towarzyszą targi SPECIAL DAYS, czyli salon produktów świątecznych i okazjonalnych.

Targi dla pasjonatów

Światowy krajobraz targowy po pandemii, nieco się zmienił. Wszyscy organizatorzy imprez wystawienniczych wskazują, że wydarzenia skierowane do szerokiej publiczności cieszą się ogromną popularnością. Nie inaczej jest w Grupie MTP. Organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania zwiedzających flagowymi imprezami w kalendarzu targowym takimi jak: Poznań Game Arena, Retro Motor Show, Smaki Regionów, VIVA SENIORZY!, blok targów podróżniczych TOUR SALON, Caravans Salon Poland, Yacht Salon i Festiwal Śladami Marzeń, a także targi dla pasjonatów HOBBY, ANIMAL FEST i targi fitness FIT-EXPO.

Na teren targów powróci również Poznański Jarmark Świąteczny. Wydarzenie ponownie rozpali bożonarodzeniową atmosferę w sercach zwiedzających i zaznaczy Poznań jako miejsce konieczne do odwiedzenia na mapie świątecznej turystyki. Wydarzenie wystartuje 18 listopada i potrwa do 22 grudnia. W weekend 1-3 grudnia towarzyszyć mu będzie Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych, który jest miejscem poszukiwania prezentów stworzonych przez artystów i rękodzielników.

Sport w najlepszym wydaniu

W sezonie jesiennym Grupa MTP zapewni też atrakcje dla miłośników sportu. Za nami już zawody globalnej marki IRONMAN, które po raz drugi zawitały do Poznania. Meta i miasteczko IRONMAN zlokalizowane były na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

22 października wystartuje również 22. Poznań Maraton. Trasa wyścigu będzie identyczna jak rok temu. Maratończycy tradycyjnie wystartują z ul. Grunwaldzkiej, a zakończą swoje zmagania na Placu Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzeniu będą towarzyszyły targi dla biegaczy POZNAN RUN EXPO.

Jesienią wystartuje też nowa CAVALIADA TOUR, czyli największy cykl halowych zawodów międzynarodowych autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). To międzynarodowe zawody jeździeckie, w ramach których rywalizują ze sobą zawodnicy czterech konkurencji jeździeckich: skoków przez przeszkody, powożenia, WKKW i ujeżdżenia. Głównym celem CAVALIADY jest popularyzacja jeździectwa w Polsce przede wszystkim jako dyscypliny sportowej, ale również jako formy rekreacji i aktywnego spędzania czasu wolnego. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach od 16 do 19 listopada 2023 w Centralnym Ośrodku Sportu TORWAR w Warszawie. Kolejna odsłona planowana jest w dniach 7 – 10 grudnia w Poznaniu.

Kongresowy TOP

Jesień to tradycyjnie dobry czas na organizację spotkań o charakterze kongresowym. We wrześniu Poznań Congress Center będzie gościło: międzynarodową konferencję dotycząca formowania rotacyjnego ARMO’23 Conference oraz EuroFedLipid’23 Conference, skupiającą stowarzyszenia naukowe zajmujących się lipidami, tłuszczami i olejami. Największym kongresowym wydarzeniem sezonu będzie XXVII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w którym może wziąć udział nawet 5000 gości.

W ostatnich trzech latach Grupa MTP stworzyła też kilka znaczących i rozpoznawalnych marek kongresów własnych. Jednym z nich jest Europejskie Forum Samorządowe Local Trends. Wydarzenie odbędzie się Poznaniu 17-18 października 2023 i będzie poświęcone debacie o rozwoju i otoczeniu społeczno-gospodarczym jednostek samorządu terytorialnego oraz kraju. Już dziś wiadomo, że keynote speakerem wydarzenia będzie Jerzy Buzek, który wygłosi wystąpienie inauguracyjne poprzedzające debatę plenarną „Umówmy się na Polskę na XXV-lecie samorządu” (udział zdalny).

Nowością jest Kongres Odbudowy Ukrainy Common Future. Wydarzenie organizowane z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą uczestniczyć w przyszłości i przemianie naszych wschodnich sąsiadów, odbędzie się 21-22 września w Poznaniu. Pojawią się na nim, oprócz polskich także ukraińscy przedsiębiorcy, przedstawiciele firm z innych krajów, a także przedstawiciele polskiej administracji rządowej i europejskich instytucji, które stworzą mechanizmy finansowania odbudowy Ukrainy. W trakcie wydarzenia odbędzie się 40 debat z udziałem 100 prelegentów. Strefie debat i paneli dyskusyjnych towarzyszyć będzie przestrzeń ekspozycyjna z udziałem wystawców, głównie polskich firm gotowych do zaangażowania się w procesie odbudowy Ukrainy.

Jesiennie o nieruchomościach

Nowy Adres, należąca do Grupy MTP spółka specjalizująca się w branży nieruchomości, od września rozpoczyna maraton targowy. Jesienią odbędą się Targi Mieszkań i Domów aż w 5 lokalizacjach, Targi Nieruchomości Inwestycyjnych INRE oraz Targi inteligentnych rozwiązań dla domu i ogrodu - Smart Expo. Jesienna edycja ogólnopolskiego cyklu Targów Mieszkań i Domów wystartuje w Poznaniu w dniach 23 – 24 września.

Nauka i sztuka do doświadczania

Wraz z początkiem jesieni pawilon nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich zamieni się w nowoczesne muzealne sale. Do Poznania zawita światowa, multisensoryczna, niezwykle angażująca zmysły wystawa największych dzieł Vincenta Van Gogha. Ekspozycja będzie dostępna dla widzów od 16 września do 28 stycznia 2024r.  Prace słynnego artysty zaprezentowane będą dzięki technologii Digital Art 360, która przeniesie widzów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2 będzie można zobaczyć setki dzieł i dosłownie zanurzyć się w świecie obrazów.

fot. wystawavangogh.pl

Druga część pawilonu nr 1 zamieni się natomiast w „Centrum Nauki Wyobraźnia”. To interaktywna wystawa, która pozwoli zrozumieć zjawiska, które otaczają nas każdego dnia. Miejsce, gdzie nauka staje się przygodą. Goście będą mogli zwiedzać interaktywne stanowiska - od kalejdoskopu, przez krzywy świat luster, po magiczne szachy. Każde stanowisko to nowa przygoda i nowe doświadczenie. W programie zwiedzania znajdą się także warsztaty edukacyjne, które pozwolą praktycznie zrozumieć prezentowane treści, prowadzone przez pasjonatów, dla których nauka to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Stanowiska edukacyjne są tak zaprojektowane, aby dostarczać wiedzy na różnych poziomach zaawansowania, wystawa jest skierowana zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Wystawa rozpocznie się w październiku i potrwa do czerwca 2024 roku.