Szczyt Dolin Wodorowych w Poznaniu
Poznań gospodarzem przełomowego wydarzenia wodorowego
Doliny wodorowe to projekty na dużą skalę, które lokalnie prezentują ekosystem wodorowy, łącząc wszystkie elementy produkcji, magazynowania, transportu i końcowego wykorzystania wodoru w jednym miejscu. Projekty te znalazły się na szczycie agendy Komisji Europejskiej, czego dowodem jest przeznaczenie na nie 200 mln EUR z programu REPowerEU, oprócz środków już dostępnych w ramach Partnerstwa na Rzecz Czystego Wodoru. W 2023 r. w Europie istniało już 65 Dolin Wodorowych.
Szczyt Dolin H2 odbędzie się 24 kwietnia w Poznaniu w ramach H2Poland & NetZero Forum i jego współorganizatorami są: Województwo Wielkopolskie i Hydrogen Europe.
Szczyt zgromadzi m.in. liderów branży, decydentów i naukowców z całego kontynentu i spoza niego, aby pogłębić wiedzę oraz propagować koncepcję Dolin Wodorowych.
Według CEO Hydrogen Europe, Jorga Chatzimarkakisa: "Doliny wodorowe są najlepszą odpowiedzią na trudne zadanie zwiększenia skali gospodarki wodorowej w UE i osiągnięcia ambitnych celów wyznaczonych przez REPowerEU".
Wodór jest szansą dla Europy na wzrost gospodarczy, rozwój technologiczny, nowe miejsca pracy, dekarbonizację i zwiększenie niezależności energetycznej. Wodór to też wyzwania w zakresie potrzeb infrastrukturalnych, magazynowania i zwiększenia dostępności energii odnawialnej.
Według inicjatora organizowanego wydarzenia Jacka Bogusławskiego, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego „Inicjatywa Szczytu Dolin H2 to platforma dla obecnych i przyszłych twórców projektów wodorowych (…) Budujemy wspólny europejski rynek wodoru, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem”.
Niedawne przyjęcie Wielkopolski do Hydrogen Europe, stowarzyszenia branżowego z siedzibą w Brukseli, działającego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, podkreśla zaangażowanie regionu w promowanie innowacji w zakresie zrównoważonej energii. Jako członek regionalnego filaru HE, Województwo Wielkopolskie będzie współpracować z innymi regionami europejskimi, a także z interesariuszami branżowymi w zakresie zwiększania inicjatyw wodorowych na całym kontynencie. „Chcemy wzmocnić aktywność Województwa Wielkopolskiego na szczeblu UE i wskazać na ważną rolę, jaką pełnimy w integracji środowisk, dzieleniu się wiedzą, podnoszeniu akceptacji społecznej w świetle zachodzących zmian i wyzwań związanych z transformacją energetyczną.” – to słowa Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka stanowiące potwierdzenie woli zaangażowania Wielkopolski w działania na rzecz zielonej energii.
Dołącz do nas na Szczycie Dolin Wodorowych w kwietniu w Poznaniu, gdzie spotkamy się, aby omówić, w jaki sposób wspierać rozwój i wdrażanie regionalnych ekosystemów w całej Europie oraz wzmocnić krytyczne połączenia międzyregionalne potrzebne do budowy europejskiej gospodarki wodorowej.