Straszny dwór na targach

Podziel się

Jak opowiedzieć historię XIX-wiecznych amorów w czasach Tindera i mediów społecznościowych? Czy można pogodzić przywiązanie do tradycji z potrzebą nowoczesności? Czy w imię miłości jesteśmy w stanie zmienić nasze przekonania? „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, najważniejszy utwór polskiego repertuaru operowego, w nowatorskiej i niezwykle aktualnej interpretacji Ilarii Lanzino.

Entuzjastycznie przyjęte przez recenzentów i publiczność przedstawienie „Strasznego dworu” w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu powraca – tym razem do hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. Inscenizacja spektaklu podbiła najpierw serca jury międzynarodowego konkursu dla reżyserów operowych, potem honorowy patronat nad przedstawieniem objął Nicholas Payne, dyrektor Stowarzyszenia Opera Europa. Recenzenci zgodnie pisali: „Rewelacja! Nie waham się użyć tego słowa. (...) Oby tak dalej w operowym teatrze i także w teatrze naszego życia” [Piotr Nędzyński]. „Reżyserka uświadomiła nam, że narodowa świętość sprzed ponad 150 lat może nabrać współczesnych znaczeń. Zamiast więc chronić narodowe skarby przed ingerencją świata, powinniśmy się uczyć od tych, którzy nie boją się powierzać najcenniejszych dzieł cudzoziemcom” [Jacek Marczyński „Rzeczpospolita].

Ilaria Lanzino pełnymi garściami czerpie z polskiej kultury, pokazując to, co najlepsze. Śmiało odwołuje się do dzieł plastycznych: w scenograficznej oprawie spektaklu zobaczymy inspiracje pracami Katarzyny Kobro, Natalii LL i Ewy Partum. O swoim „Strasznym dworze” reżyserka mówi, że to opowieść o deradykalizacji poglądów i destrukcyjnym wpływie wojny na dalsze życie osób przez nią dotkniętych. Główni bohaterowie opery Moniuszki – Zbigniew i Stefan, poturbowani przez wojenne doświadczenia, postanawiają nigdy nie zakładać rodziny. Reżyserka uważa, że przysięga, którą składają bracia, maskuje ich bezradność i wrażliwość. Lanzino przekonuje, że dzieło Moniuszki to nie zbiór efektowych pamiątek przeszłości, a utwór wspaniale wpisujący się w obecne czasy, dający pole twórczej interpretacji, z wyraziście zarysowaniami postaciami i aktualną wymową.

W spektaklu biorą udział wiodący śpiewacy związaniu z poznańską sceną, m.in: Ruslana Koval, Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Magdalena Wilczyńska-Goś, Stanislav Kuflyuk, Jerzy Mechliński, Piotr Kalina, Rafał Korpik, Albert Memeti i Szymon Kobyliński.

„Straszny dwór”

Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 8A

25, 26, 27 maja 2022, godz. 19:00

Bilety: https://tobilet.pl/straszny-dwor-stanislaw-moniuszko-2022.html