Sto lat targów w Poznaniu

Podziel się

Trwają roczne obchody okrągłego jubileuszu Grupy MTP!

Trudno sobie wyobrazić Poznań bez targów, a targi bez Poznania. Mało która instytucja wywarła tak wielki wpływ na charakter i kształt tego miasta. Związek ten trwa już sto lat, dlatego świętowanie jubileuszu targów potrwa rok.

 

Przez lata Międzynarodowe Targi Poznańskie były oknem na świat, zwłaszcza kolorowy świat Zachodu. Tu po raz pierwszy w 1957 roku Polacy mieli okazję wypić Coca-Colę, tu w 1929 roku pokazano pierwszy w Polsce telewizor, a w 1956 roku dzięki zagranicznym dziennikarzom uczestniczącym w targach, świat dowiedział się o wielkim strajku robotników w Poznaniu i jego krwawym stłumieniu przez władze.

Targi od początku były miejscem rynkowych premier, gdzie nawiązywano wartościowe kontakty handlowe i promowano polską gospodarkę. Dzięki temu, jeszcze przed II wojną światową, Poznań wyrósł na czwarty pod względem wielkości ośrodek targowy w Europie. Dziś Grupa MTP jest największym organizatorem targów w Polsce i bezapelacyjnym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przez sto lat targi bardzo się zmieniły, tak jak zmieniły się gospodarka i kultura. Dziś nie ma już jednej, trwającej dwa tygodnie, międzynarodowej imprezy – w portfolio Grupy MTP jest blisko setka wydarzeń targowych, zarówno tych dla biznesu (jak BUDMA, Meble Polska, Polagra czy ITM Industry Europe), jak i dla pasjonatów (Poznań Game Arena, Poznań Motor Show czy Cavaliada Tour). Każdego roku targi poznańskie odwiedza przeszło milion osób z całego świata. Jedno pozostaje niezmienne: zawsze były, są i będą miejscem spotkań, do którego przyjeżdża się, by zobaczyć rynkowe nowości i wraca do domu z głową pełną wrażeń i pomysłów.

- Jesteśmy firmą na wskroś poznańską, dlatego zależy nam, by nasze miasto dobrze się rozwijało – podkreśla Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. – Dlatego, oprócz organizacji szeregu wartościowych wydarzeń dedykowanych szerokiej publiczności, sukcesywnie wymieniamy też wiaty przystankowe, przygotowujemy się do modernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej Arena, otwieramy wkrótce teren targów na miasto, tworząc plac – Strefę Kultury i podziemny parking, remontujemy też restaurację i butikowy hotel w Parku Sołackim – dodaje.

Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się 28 maja, w setną rocznicę organizacji I Targu Poznańskiego, który zapoczątkował istnienie Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1921 roku.

 

Na ulice Poznania wyjechał jubileuszowy tramwaj, a ul. św. Marcin ozdobiły flagi podkreślające uroczysty moment rozpoczęcia obchodów jubileuszu.

 

Od tego dnia w placówkach Poczty Polskiej na terenie całego kraju dostępna jest limitowana seria kart pocztowych.

 

Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania otwarta została jubileuszowa wystawa plenerowa. Ekspozycja składała się z archiwalnych zdjęć oraz ciekawostek pokazujących bogatą historię Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do wystawy włączone zostały wybrane wspomnienia uczestników konkursu "Historie z Iglicą w tle".

 

24 czerwca 2021w przyjętej w czwartek uchwale posłanki i posłowie wyrazili uznanie dla Międzynarodowych Targów Poznańskich w stulecie ich działalności, podkreślając, że dobrze przysłużyły się rozwojowi gospodarczemu Polski.

 

Inicjatorem uchwały był poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. 

"Z okazji setnej rocznicy powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swe uznanie instytucji, jej twórcom oraz pokoleniom jej pracowników. Dobrze przysłużyli się rozwojowi gospodarczemu Polski.”

To dowód uznania dla naszej firmy i pokoleń jej pracowników, a także potwierdzenie roli, jaką pełniła w życiu gospodarczym Polski w ciągu ostatniego wieku. Przyjmujemy go z radością, ale też traktujemy jako zobowiązanie – komentuje Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. – Chcemy być nadal partnerem dla przedsiębiorców, władz państwowych i samorządowych, w promowaniu polskich firm i ułatwianiu im działalności na światowych rynkach.

Ponadto w budynku Sejmu RP otwarta została wystawa pokazująca bogatą historię Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz ich wpływ na polską gospodarkę.

 

Bardzo ważnym elementem obchodów jubileuszu jest wyjątkowy cykl publikacji pokazujący fascynującą historię Targów Poznańskich. Dotychczas ukazały się dwie z sześciu zaplanowanych książek: Historia Grupy MTP w 100 fotografiach oraz Historia Grupy MTP w 100 plakatach.

Autorem jest dr Paweł Cieliczko. Książki można kupić w dobrych poznańskich księgarniach oraz na stronie Wydawnictwo Druga Strona Poznania www.drugastronapoznania.pl

 

We wrześniu, po dwóch latach przerwy na ulice Poznania powrócił półmaraton. Uczestnicy 13. PKO Poznań Półmaratonu otrzymali specjalne medale przygotowane z okazji jubileuszu 100-lecia Grupy MTP.

 

 

Bardzo cennym zasobem Międzynarodowych Targów Poznańskich jest archiwum dokumentujące historię 100 lat istnienia przedsiębiorstwa.

Wybrane fotografie można było oglądać w Fotoplastykonie Poznańskim. Na wystawę „Zatrzymane w targowym kadrze – sto lat targów w Poznaniu” składało się 48 fotografii.  Zobaczyć można było tłumy czekające na otwarcie Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1955 roku – a także pawilonu tajemniczo nazwanego „Pijalnią win i płynnego owocu”. Była słynna 120-metrowa kolejka górska z Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. i mobilna placówka pocztowa z 1949 roku. Zobaczyć można było też Wieżę Górnośląską, zbombardowaną podczas II wojny światowej, i robotników, którzy w jej miejscu w 1955 r. stawiali Iglicę.

 

W październiku 2021 w Auli Uniwersyteckiej Filharmonii Poznańskiej odbył się wyjątkowy koncert „W 100. MINUT DOOKOŁA ŚWIATA”  organizowany z okazji jubileuszu 100-lecia Grupy MTP. W programie znalazły się utwory najważniejszych kompozytorów takich jak Gioacchino Rossini, Wolfgang Amadeusz Mozart, Georges Bizet czy Maurice Ravel.

Pod koniec roku światło dzienne ujrzały efekty wyjątkowej kooperacji artystycznej Grupy MTP i mistrza czarnobiałej fotografii Szymona Brodziaka.

- Z okazji naszego jubileuszu szukaliśmy czegoś wyjątkowego – mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. – Czegoś, co oddaje ducha naszej firmy, spaja artystyczną klamrą wszystkie fascynujące nas dziedziny, tematy i miejsca.

Tak powstała niezwykła sesja złożona z dwunastu zdjęć, opowiadających w sposób niekonwencjonalny  o najważniejszych wydarzeniach targowych i miejscach, o historii i przyszłości. Przygotowania do niej trwały dwa lata.

 

- Targi były dla mnie takim placem zabaw – przyznaje Szymon Brodziak. – Kocham pracować w lokalizacjach zastanych, przy dziennym świetle. Wszystkie targowe dachy i zakamarki były dla mnie doskonałym tłem.

Zdjęcia powstawały m.in. na dachach Iglicy, pawilonów wystawowych czy wieży Hali Reprezentacyjnej, ale także przy Arenie czy w… stajni. W artystyczny sposób nawiązują między innymi do premiery samochodu Syrena, która miała miejsce w 1955 podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, albo do nowej formuły targów Poznań Motor Show, które stawiają na elektromobilność. Mówią o dużych eventach, takich jak Poznań Air Show, Poznań Game Arena czy Cavaliada, ale przypominają też, że za sukcesem każdego wydarzenia stoi sztab osób, które je przygotowują. Wspominają o ekologii i zielonych rozwiązaniach, jakich coraz więcej pojawia się na targach. Pokazują też architektoniczne symbole, Arenę i Iglicę, która od kilkudziesięciu lat próbuje sięgnąć gwiazd. Przypominają również, że targi to miejsce, w którym często goszczą sztuka i wydarzenia kulturalne.

Fotografie zostały wykorzystane w kalendarzu na 2022 rok, wydanym przez Grupę MTP. Podziwiać je można również na wystawie w restauracji Oregano and Wine, mieszczącej się na terenie targów (wjazd od ul. Śniadeckich 25). Wyjdą też w miasto, oglądać je będzie można na citylightach umieszczonych na przystankach komunikacji miejskiej.