Poznań liderem rynku targowego w Europie Środkowo-Wschodniej

Podziel się

5 czerwca obchodzony jest jako Światowy Dzień Targów (Global Exhibitions Day). Targi w Polsce odgrywają kluczową rolę w rozwoju gospodarczym miast, przyczyniając się do wzrostu lokalnych gospodarek. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich zaprezentowany został raport Polskiej Izby przemysłu Targowego "Targi w Polsce w 2023 roku", który jest podsumowaniem minionego roku w branży.

Wśród wniosków, które płyną z raportu wynika m.in., że zwiedzający chętnie uczestniczą w wydarzeniach i eventach, firmy widzą korzyści z uczestnictwa w targach i konferencjach, zapotrzebowanie na bezpośredni kontakt i wymianę wiedzy jest ogromne, a sektor targowy, mimo globalnych i lokalnych wyzwań rozwija się.

W 2023 roku zorganizowano 121 targów, a wielkość wynajętej powierzchni wystawienniczej wzrosła znacząco, osiągając 130% stanu z roku poprzedniego. W zakresie frekwencji w 2023 roku obserwujemy wyraźny wzrost zarówno liczby wystawców ogółem, jak i zwiedzających. Liczba wystawców ogółem wzrosła w stosunku do roku 2022 o 21%, podczas gdy liczba wystawców międzynarodowych zwiększyła się o 38%.

- Polski rynek targowy charakteryzuje się bogatą ofertą wydarzeń branżowych dla klienta indywidualnego, które odbywają się w różnych częściach kraju. Dzięki strategicznemu położeniu, Polska przyciąga zarówno wystawców, jak i odwiedzających z całej Europy oraz innych części świata, co sprzyja międzynarodowej współpracy oraz promocji polskiej gospodarki. Dynamika rozwoju oraz różnorodność organizowanych wydarzeń świadczą o silnej pozycji Polski jako centrum targowego Europy Środkowo-Wschodniejmówi Tomasz Kobierski Prezes Zarządu Grupy MTP i Prezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

Polska branża targowa, mimo licznych wyzwań, takich jak pandemia, zdołała się utrzymać i wykazuje silne tendencje wzrostowe. Jest to widoczne zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Polskie firmy zajmujące się w Europie projektowaniem i aranżacją stoisk targowych na całym świecie, a zwłaszcza w Europie są potentatem w tej branży.

- Blisko 100 tysięcy osób jest zatrudnionych w tym sektorze gospodarki, to nie tylko firmy specjalizujące się w projektowaniu,  ale to również rzesza firm współpracujących z targami. Mam tutaj na myśli producentów mebli, czy firmy zajmujące się produkcją komponentów do budowania ekspozycji targowych. Polskie firmy wystawiennicze są bardzo nowoczesne, oferują klientom coraz wyższy poziom usług, nowoczesny sprzęt multimedialny i kompleksową zabudowę i obsługę stoiskmówi Krzysztof Szofer, wiceprezes spółki BWS Expo.

Ponad 1,3 mln uczestników wydarzeń Grupy MTP

W wydarzeniach targowych w Poznaniu w 2023 roku wzięło udział ponad 675 tysięcy zwiedzających. Liczba ta dotyczy jedynie audytowanych imprez targowych. Grupa MTP organizuje także kongresy, konferencje, spektakle teatralne, wydarzenia kulturalne, koncerty i wydarzenia sportowe, co podnosi całkowitą liczbę odwiedzających do ponad 1,3 miliona osób.

- Praca wielu osób spowodowała, że Grupa MTP i Międzynarodowe Targi Poznańskie są po raz kolejny liderem w rankingu Polskiej Izby Przemysłu Targowego. Rok 2023 był dla Targów Poznańskich bardzo wymagający, ze względu na wojnę w Ukrainie oraz skutki pandemii, ale jesteśmy pełni optymizmu, ponieważ branża targowa rozwija się i mamy przed sobą bardzo dobre perspektywy. Wierzymy, że w następnych latach wrócimy do bardzo mocnej i twórczej działalności branży targowej w Polscepodkreśla Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Targi w Polsce odgrywają kluczową rolę w rozwoju gospodarczym miast, przyczyniając się do wzrostu lokalnych gospodarek poprzez turystykę biznesową i zwiększone zapotrzebowanie na usługi hotelowe, gastronomiczne i transportowe. Poznań, Kielce, Warszawa czy Kraków, jako gospodarze wielu międzynarodowych wydarzeń, przyciągają przedsiębiorców i zwiedzających z całego świata, co przekłada się na wzrost inwestycji w regionie.

5 czerwca branża targowa na całym świecie obchodzi Światowy Dzień Targów. To święto wszystkich osób pracujących w przemyśle targowym i powód do rozmowy na temat znaczenia przemysłu spotkań we współczesnym świecie. Tegoroczne święto Global Exhibition Day obchodzone jest pod hasłem „Targi są katalizatorem zrównoważonej przyszłości”, bo to właśnie zrównoważony rozwój  jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań, które stoją przed branżą. W tym roku obchodzona jest już dziewiąta edycja wydarzenia, ustanowionego przez Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego UFI.

Pełen raport Polskiej Izby Przemysłu Targowego "Targi w Polsce w 2023 roku" dostępny jest pod linkiem: https://polfair.pl/publikacje/raporty-statystyczne