POLAGRA, TAROPAK i Kulinarny Puchar Polski

Podziel się

Komu w tym roku, po trzech latach przerwy, przypadnie Kulinarny Puchar Polski? Odpowiedź poznamy we wtorek, 27 września. Konkurs o KPP towarzyszyć będzie targom POLAGRA, a te – podobnie jak TAROPAK – od poniedziałku do środy odbywać się będą na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

To nie był łatwy rok dla branży spożywczej, gastronomii i ich klientów. Straty spowodowane pandemią, kryzys wywołany agresją na Ukrainę i rekordowo wysoka inflacja – skutki tych czynników odczuwają konsumenci, klienci gastronomi, a z nimi firmy branży spożywczej i sektora HoReCa. W trudnych i – jeszcze bardziej niż przed rokiem – niepewnych czasach szukają więc optymalnych rozwiązań i wiedzy ekspertów, które pomogą im wyjść kryzysu obronną ręką.

Eksperci na dwóch scenach

Merytoryczne debaty, szkolenia i prelekcje w tym roku będą odbywały się na dwóch pełnoprawnych scenach POLAGRY. „Branża spożywcza. Strategie na trudne i niepewne czasy” – tytuł jednej z debat mówi wiele o programie wydarzeń targów.

Przez trzy dni zaproszeni eksperci i goście poruszą kluczowe tematy dla działalności sektora spożywczego i HoReCa. Zaproponują plany na kryzysowy czas, strategie zakupu energii elektrycznej, ale też rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami – elementów, które trzeba uwzględniać w planach rozwoju firm.

Na scenie spotkają się przedstawiciele branży mięsnej (konferencja „Fuel for Life”) oraz sektora odpowiedzialnego za eksport polskiej żywności (kongres Polagra Export Meeting). Do tego dojdą szkolenia związane m.in. oznakowaniem opakowań, systemem kaucyjnym i transformacją cyfrową.

Szlak kucharzy, piekarzy, restauratorów…

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią na POLAGRĘ powraca finał Kulinarnego Pucharu Polski, konkursu kulinarnego, do którego nominację można zdobyć tylko dzięki zwycięstwu w jednym z kilku prestiżowych konkursów organizowanych w całym kraju. Finaliści Kulinarnego Pucharu Polski to – bez cienia przesady – najlepsi kucharze w naszym kraju. Ich rywalizacja potrwa od 26 i 27 września w pawilonie 5A.

Trzy dni potrwają z kolei warsztaty dla szefów kuchni (poprowadzą je Ernest Jagodziński, Rafał Koziorzemski i Tomasz Purol). Ostatni dzień zaplanowano na krótki pokaz kulinarny w wykonaniu Wojciecha Harapkiewicza i aktorki Joanny Brodzik – współprowadzącej finał Kulinarnego Pucharu Polski (godz. 12:00).

Właściciele restauracji, lokali gastronomicznych, lodziarni, cukierni i pracownicy HoReCa spotkają się na scenie także podczas wręczenia nagród w ogólnopolskim plebiscycie „Mistrzowie Smaku”.

Kolejny raz publiczność będzie kibicować najlepszym w Polsce piekarzom i piekarkom – zawodowcom i amatorom – uczestnikom konkursu Master Baker, a tajniki piekarskiego rzemiosła poznać podczas Forum Piekarskiego Zdrowe Pieczywo.

Rozpoznawalne marki, nowoczesne technologie

Tegoroczna POLAGRA to dwa pawilony, ponad 140 wystawców w trzech strefach (Food, Foodtech i Horeca), prezentujących setki rozwiązań technologicznych, maszyn i produktów. Wśród nich są – jak zwykle – marki wykazujące się innowacyjnością i rozpoznawalne przez konsumentów, nagradzane przez ekspertów i wyróżniane Złotym Medalem Grupy MTP.

POLAGRA, której historia sięga lat 80., wciąż się zmienia i ewoluuje. Tegoroczna edycja postara się odpowiedzieć na najważniejsze wyzwania branży spożywczej, promując przy tym innowacje i nie zapominając o kilkudziesięcioletniej tradycji tego flagowego wydarzenia Grupy MTP.

Maszyny i roboty na TAROPAKU

Cyfryzacja i automatyzacja coraz śmielej wkraczają w branżę opakowań, co będzie widać na Międzynarodowych Targach Techniki Pakowania i Etykietowania TAROPAK. Najnowsze maszyny, opakowania czy etykiety dla branży pokaże tu prawie setka wystawców. Pięć najbardziej innowacyjnych produktów zostanie nagrodzona Złotymi Medalami Grupy MTP.

Specjalne strefy dla profesjonalistów

Odwiedzający Targi Taropak będą mogli odwiedzić kilka specjalnych stref branżowych, na których różne firmy będą prezentować swoją działalność czy usługi. Jedną z takich stref będzie współtworzyć Klub Producentów Opakowań Ukrainy. Pojawią się na niej specjalnie zaproszone firmy ukraińskie, m.in. Pack Group, Vesna, Anfol czy Pabags.

Inną strefę – Taropak Design – stworzy kilka firm związanych z projektowaniem i tworzeniem oryginalnych opakowań czy materiałów opakowaniowych.

Najnowsza rynkowa wiedza

Targi Taropak uzupełnią konferencje i spotkania. Scenę spotkań otworzy druga edycja konferencji Taropak Design, podczas której eksperci odpowiedzą m.in. na pytania, jak duży wpływ na sprzedaż ma wygląd opakowania oraz w jaki sposób sprawić, że otwieranie opakowania przez klienta będzie dla niego jeszcze milsze. W trakcie konferencji przeprowadzone zostaną badania eyetrackingowe na uczestnikach wydarzenia. Będzie to okazja, by na przekonać się jak nasz mózg reaguje na konkretne rozwiązania opakowaniowe i co najbardziej przyciąga wzrok konsumentów.

Targowi goście będą mogli wziąć także udział w trzeciej edycji konferencji Taropak E-commerce. Zaproszeni specjaliści porozmawiają m.in. o tym, czy to prawda, że klienci masowo wracają do zakupów stacjonarnych, zastanowią się jak przekonać sprzedawców do używania ekologicznego i rozsądnego opakowania w wysyłkach e-commerce.

Ponownie w Strefie Polskiej Izby Opakowań odbędzie się konferencja, na której zaproszeni eksperci omówią wyzwania i nowe możliwości w branży opakowań, m.in. w jaki sposób planować inwestycje w obecnych czasach, jak powinien wyglądać recykling opakowań z tworzyw sztucznych czy jakie są najnowsze technologie znakowania produktów?

Smaki Regionów

Kiedy: 24-26 września 2022

Targi POLAGRA

Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania TAROPAK

Kiedy: 26–28 września 2022

Gdzie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilony 5, 5A, 6 (wejście Holem Wschodnim od Mostu Dworcowego oraz Wejściem Północnym od strony ul. Bukowskiej).

Godziny otwarcia: 10:00–17:00

Więcej informacji: www.polagra.pl, www.kulinarnypuchar.pl, i www.taropak.pl, www.smaki-regionow.pl