Podsumowanie roku 2022 i plany na 2023 w Grupie MTP

Podziel się

Rok 2022 był trudny, ale mimo to stosunkowo udany dla Grupy MTP. W ponad 50 wydarzeniach targowych uczestniczyło więcej niż 5.200 wystawców. Do tych statystyk dodać należy kongresy, konferencje, wydarzenia sportowe oraz kulturalne. Łącznie teren Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło milion gości. Mijający rok obfitował też w duże inwestycje w tym infrastrukturalne o wartości ponad 162 mln zł.

- Po trwającej ponad 2 lata pandemii branża targowa w Polsce zaczęła się odradzać. Dzieje się to stopniowo, ale krok po kroku jej kondycja finansowa staje się silniejsza. Obecne wskaźniki mogą być  powodem do zadowolenia, biorąc pod uwagę trwającą wojnę w Ukrainie i wyzwania, które niesie z sobą kryzys gospodarczy w Europie – podsumowuje Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

W lutym Grupa MTP wróciła do organizacji dużych imprez. Jedną z pierwszych była 30. jubileuszowa BUDMA wraz z targami towarzyszącymi. Uczestniczyło w niej prawie 300 wystawców z 21 krajów, w tym firmy z najważniejszych grup zakupowych.  Rekordowe okazały się targi Meble Polska. To największe kontraktacje meblowe w Europie Środkowo-Wschodniej.  Edycję 2022 odwiedziło  ponad 11 tys. osób z 71 krajów. 53 proc. kupców meblowych pochodziło z zagranicy. Rekordowa dla 2022 liczba osób  niemal 48 tysięcy pojawiła się na Poznań Game Arena.

Ogromną popularnością cieszyły się też m.in. Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne – wzięło w nich udział aż 41 tysięcy osób. Tłumy zwiedzających odwiedziły również  Poznań Motor Show, Retro Motor Show, czy Caravans Salon Poland. Niezmiennie popularnością cieszą się też Tour Salon i zawody jeździeckie CAVALIADA.

Ofertę targową uzupełniały konferencje i kongresy. W kwietniu Grupa MTP zorganizowała Kongres Polska Wieś XXI, Samorządowy Kongres Finansowy Local Trends w Sopocie, Kongres Budownictwa Polskiego, Kongres Mobilności Move oraz Golden Marketing Conference. Jesienią ogromnym sukcesem było Europejskie Forum Samorządowe – Local Trends, które przyciągnęło do Poznania 1200 uczestników, przede wszystkim samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli administracji rządowej, środowisk akademickich i biznesu. O sile tego wydarzenia świadczyć może, że dołączają do niego, inne rozpoznawalne eventy. W 2022 roku towarzyszyło mu Forum Rozwoju Miast, Kongres Regionów i Kongres Deweloperski.

Przestrzenie Poznań Congress Center były też wynajmowane na wiele zewnętrznych kongresów i konferencji (m.in. TOP Medical Trends, Zjazd Polskich Lekarzy Patologów, konferencje programistyczne Meet JS. oraz PHPers Summit). Największym z nich był IMPACT - najważniejsze wydarzenie technologiczno-gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym udział biorą topowi managerowie z największych globalnych firm, decydenci polityczni, regulatorzy, wybitni naukowcy oraz światowej klasy eksperci oraz mówcy. Kongres otwierał Yuval Noah Harari autor światowego bestsellera “Sapiens. Od zwierząt do bogów”. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 10-11 maja 2023. TOP Speakerem będzie Nassim Nicholas Taleb, badacz filozoficznych, matematycznych i praktycznych problemów z prawdopodobieństwem, autor, którego książki zostały opublikowane w 49 językach.

Międzynarodowe realizacje

Ważnym wydarzeniem była budowa Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju, zrealizowana przez konsorcjum Grupa MTP i FM Aldentro.  Projekt i realizacja z charakterystyczną rzeźbą kinetyczną została doceniona i nagrodzona branżowymi wyróżnieniami. 

Grupa MTP odpowiadała też za kompleksową organizację i obsługę Światowego Forum Miejskiego WUF11, które odbywało się w Katowicach, budowę Pawilonu Polski oraz program artystyczny towarzyszących gal. To już kolejne po trzech edycjach konferencji klimatycznych COP, wydarzenie organizowane przez ONZ w Polsce, którego operatorem technicznym jest Grupa MTP.

fot. PAIH 

W maju 2022 Poznań był gospodarzem Europejskiej Konferencji Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego (UFI), pierwszego od wybuchu pandemii spotkania branży na żywo. Było to jednocześnie uhonorowanie Grupy MTP, która świętowała finał obchodów stulecia swojej działalności. 

Krótko po wybuchu wojny w Ukrainie, we współpracy z władzami wojewódzkimi i miejskimi, przy wsparciu NGO otworzyliśmy na poznańskich targach punkt recepcyjny dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. W pawilonach zarządzanych przez Grupę MTP przygotowano miejsca noclegowe dla uchodźców i przestrzeń z przeznaczeniem na zbiórkę darów.

Prognozy na 2023

Eksperci branży MICE  przewidują, że do pełnej kondycji z 2019 roku branża targowa powróci dopiero ok. 2025 r. To ten rok będzie wyznacznikiem prawdziwej aktywności i udziału przedsiębiorców w organizowanych przez nas wydarzeniach. Obecnie najszybciej odradzają się targi konsumenckie, które notują rekordy popularności. Na razie ze względu kryzys gospodarczy – wysoką inflację i podwyżki cen energii elektrycznej i ciepła, które są dla nas poważnym wyzwaniem trudno przewidzieć co będzie się działo z branżą B2B  - mówi Tomasz Kobierski.

Po pandemii zmieniła się grupa klientów imprez targowych. Przyjeżdżają w konkretnym celu, na świadomie wybrane przez siebie wydarzenia. Ich biznesowe rozmowy częściej, niż jeszcze kilka lat temu, kończą się podpisaniem umów i złożeniem konkretnych zamówień.

Nastąpiła też zmiana  formuły poszczególnych wydarzeń, np. skrócenie ich czasu trwania. Firmy maksymalnie ograniczają też  koszty udział w wydarzeniach wystawienniczych, zmniejszają wielkość  wynajmowanych stoisk i ich obsługę, krótszy jest też pobyt w hotelu czy spotkania  dla klientów. - To jednak ma swoje dobre strony, bo na duże wydarzenia biznesowe przyjeżdżają naprawdę  poważni klienci, podkreśla Filip Bittner wiceprezes zarządu Grupy MTP. - Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na wydarzenia konsumenckie, dla szerokiego grona odbiorców przechodzą one swój renesans, dodaje.

Otwarcie Targów na miasto

Poznańskie Targi zmieniają się i dostosowują do potrzeb klientów oraz mieszkańców Poznania, by goście nie tylko zobaczyli, ofertę wystawców, ale także by zostali tutaj dłużej. Dlatego Grupa MTP jest gospodarzem wielu dodatkowych atrakcji, m.in. wydarzeń kulturalnych - wystaw czasowych, spektakli teatralnych, widowisk i koncertów. Sprzyja temu infrastruktura targowa - ogromna przestrzeń pawilonów i nowoczesna, wielofunkcyjna Sala Ziemi w Poznań Congress Center.

- Międzynarodowe Targi Poznańskie przechodzą obecnie czas ewolucji przestrzeni targowej, która z przestrzeni  tylko biznesowej staje się także miejscem, w którym mieszkańcy i goście spędzają wolny czas – mówi Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP.  – W 2022 roku w szczególny sposób otworzyliśmy się na miasto. Na nowo otwartym Placu Powszechnej Wystawy Krajowej uruchomiliśmy, po raz pierwszy Poznański Jarmark Świąteczny.  Plac z miejscem na 10 tysięcy osób sprawdza się jako miejsce plenerowych wydarzeń. W przyszłości, w sąsiadującym pawilonie numer 2, mają powstać liczne restauracje i kawiarnie.

Pierwszym wydarzeniem, które odbyło się na placu były wrześniowe zawody triathlonowe Enea IRONMAN Poznań. W 2022 roku na terenie targów odbyły się także rozgrywki koszykówki 3x3, Wings for Life World Run, Poznań Maraton, półmaraton i zawody kolarskie Gran Fondo.

Aktualna sytuacja i inwestycje

Szybko rosnąca inflacja, wzrost kosztów bieżących, gigantyczne podwyżki cen energii są dla branży targowej poważnym wyzwaniem. Niezależnie od trudnej sytuacji gospodarczej Grupa MTP inwestuje w infrastrukturę i konsekwentnie realizuje założony wcześniej plan finansowy. - Na kluczowe inwestycje w 2022 roku wydaliśmy ponad 162 mln zł, wśród nich była budowa parkingu wielopoziomowego. Parking ten ma 650 miejsc i znajduje się pod placem Powszechnej Wystawy Krajowej. To największy ogólnodostępny dla wszystkich tego typu obiekt w Poznaniu. Dzięki powstaniu parkingu wprowadziliśmy samochody pod ziemię, odzyskując wolną przestrzeń dla poznaniaków i atrakcyjnych wydarzeń – mówi Tomasz Kobierski.

W 2022 roku oddaliśmy do użytku zmodernizowany pawilon nr 1, który z funkcji wystawienniczej zmienił się w multifunkcjonalną przestrzeń z wydzieloną częścią biurową. Termomodernizacji został podany pawilon Poznań Congress Center. Zainstalowano na nim także wyjątkowa kinetyczną elewację i nowoczesne ilumincje.  Remont przeszło także wnętrze targowej Iglicy. Zmodernizowaliśmy też zabytkowy budynek w Parku Sołackim, w którym działa teraz restauracja i hotel Port Sołacz. Cieszą się one dużym zainteresowaniem poznaniaków i zbierają bardzo dobre opinie wśród gości.

Dużą inwestycją było też nabycie udziałów w spółce BWS Expo, która od 30 lat specjalizuje się w zabudowie targowej. To uzupełnienie oferty usług technicznych i aranżacji przestrzeni oferowanej do tej pory przez markę Idea Expo.

Wydarzenia w 2023

Grupa MTP planuje w 2023 roku organizację 75 wydarzeń targowych w Poznaniu i poza nim. Najbardziej oblegane przez przedsiębiorców imprezy, na których zdecydują się pokazać swoje produkty to targi Budma, ITM Industry Europe, Gardenia i Drema. Jeśli chodzi o frekwencję, to w czołówce wydarzeń będą prawdopodobnie Poznań Motor Show, Targi Edukacyjne i Poznańskie Targi Książki i Poznań Game Arena. Dobrze, ze względu na perspektywiczną tematykę wodorową,  zapowiada się także druga edycja Forum H2POLAND, które odbędzie się w dniach 16-17 maja. 

W 2023 roku w kalendarzu Grupy MTP pojawią się dwie, nowe imprezy. To International Tourism & Travel Fair Warsaw, czyli międzynarodowe targi turystyczne w Warszawie.

 - Wypracowujemy nowe formaty – mówi Filip Bittner. – Jestem przekonany, że ITTF Warsaw,  to kolejne wydarzenie, które wzmocni głos branży turystycznej i stanie się największą branżową imprezą w Polsce. W targach wezmą udział min. wystawcy z Polski i zagranicy, touroperatorzy, linie lotnicze, przedstawiciele hoteli, czy firmy oferujące nowe technologie w turystyce. Targi ITTW Warsaw zaplanowaliśmy w dniach 16-18 marca 2023 w Pałacu Kultury i Nauki. - Drugim, nowym projektem jest organizacja letniej wersji zawodów jeździeckich. CAVALIADA Summer ma się odbyć w dniach 22-25 czerwca w Świnoujściu – dodaje wiceprezes zarządu Grupy MTP.