Odliczamy do startu ITM INDUSTRY EUROPE

Podziel się

Pracujące maszyny i roboty, drukarki 3D w akcji, widowiskowe pokazy wykorzystujące sztuczną inteligencję a także największa scena TECH w Polsce ze strefą Fabryki Przyszłości – to czeka wszystkich entuzjastów nowych technologii podczas zbliżających się targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Imponującej ekspozycji ponad sześciuset wystawców reprezentujących topowe marki już po raz trzeci będzie towarzyszył Kongres Industry Next. W tym roku to wyjątkowe spotkanie ekspertów odbędzie się pod hasłem: Świat przemysłu w czasach transformacji. Program powstaje przy wsparciu wiodących organizacji tego sektora.

Debaty Kongresu toczyć się będą wokół aktualnych wyzwań przed jakimi stoi branża przemysłowa. Obecnie ten sektor przechodzi przez dynamiczne zmiany, co wywołuje wiele pytań na temat jego przyszłości. Nie zabraknie ich także na Kongresie. Czy jesteśmy w czasach kryzysu? Jak sobie z nim radzić i jak się przygotować na nadchodzące, równie ciężkie czasy? Czy sposobem na sukces może być transformacja zarówno w ujęciu ekologicznym jak i cyfrowym? To kwestie, które zostaną poruszone podczas dyskusji.

Kongres Industry Next potrwa w tym roku aż trzy dni, od 30 maja do 1 czerwca 2023 r., o dzień krócej niż targi ITM INDUSTRY EUROPE gromadzące światowej klasy wystawców, liderów z zakresu automatyzacji produkcji, metalurgii i obróbki metali. W tym roku na zwiedzających czeka aż siedem pawilonów, 42 tysiące metrów kwadratowych czyli powierzchnia równa sześciu pełnowymiarowym boiskom piłkarskim.

- Targi ITM INDUSTRY EUROPE są lustrzanym odbiciem trendów w przemyśle i technologii przyszłości. W ramach ekspozycji wraz z innowatorami Platformy DBR77 uruchomimy specjalną strefę „Fabryka Przyszłości”, gdzie zostaną zaprezentowane nowoczesne i zaawansowane roboty przemysłowe, coboty oraz roboty mobilne. Będzie można sprawdzić jak wirtualna rzeczywistość wspomaga procesy produkcyjne a także poznać Bliźniaka Cyfrowego Zakładu Produkcyjnego, który umożliwia symulowanie wybranych procesów. Obecnie dla wielu zakładów przemysłowych elementy związane z cyfrową transformacją są ważną częścią strategii. Dlatego ten temat mocno zaakcentujemy na Kongresie Industry Next oraz pozostałych konferencjach i warsztatach organizowanych podczas ITM INDUSTRY EUROPE. Gości targowych czeka zatem z jednej strony konkretna oferta produktowa w strefach wystawienniczych a z drugiej ekspercka wiedza wyniesiona z debat – przekonuje Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Już nie twórca a stwórca

Popularyzator nauki i innowacji technologicznych, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Digital EU Ambassador czyli dr Maciej Kawecki rozpocznie Kongres Industry Next wykładem pt.: „Już nie twórca a stwórca”. -Wystąpienie będzie podróżą po technologiach tworzonych w Polsce i na świecie, które starają się rozwiązać pięć największych kryzysów – służby zdrowia, klimatyczny, relacji, surowców oraz ekonomiczny - zapowiada prelegent.

Dr Maciej Kawecki w swojej pracy na rzecz popularyzowania nauki, tego co polskie i innowacyjne., stawia na człowieka, który rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w jego rękach, umożliwiające pozytywną zmianę świata. Keynote Speaker podzieli się z uczestnikami refleksjami m.in. na temat: danych, sztucznej inteligencji oraz transformacji klimatycznej. Wykład będzie próbą odpowiedzi na nurtujące ludzkość coraz częściej pytania: Jaką moc mają dziś dane? W jakim kierunku podąża świat i ich gromadzenie? Jaki wpływ ma na nas udostępnienie sztucznej inteligencji? Czy Chat GPT i inne równolegle powstające sztuczne inteligencje wpłyną na zanik niektórych zawodów? W jakim kierunku podąży transformacja klimatyczna? Jakie są przykłady rozwiązań technologicznych wpisujących się w ten trend dotyczące różnych segmentów: odzyskiwania energii, pozyskiwania wody, zarządzania ciepłem?

Na sam koniec wykładu dr Maciej Kawecki opowie o swojej wizycie w Londynie w siedzibie DeepMind, twórców AlphaFold, i wyjaśni dlaczego na każde rozwiązania technologiczne należy dzisiaj patrzeć opto-sceptycznie.

Kierunek: cyfryzacja i AI

Wiele firm stojących w obliczu wyzwań cyfryzacji nie pyta już czy podążać za tym trendem tylko jak sfinansować innowacyjne technologie. O istniejących w Polsce narzędziach wsparcia transformacji małych i średnich przedsiębiorstw w kierunku przemysłu przyszłości, powiedzą eksperci Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Omówią narzędzia FPPP, EDIH i laboratoriów przyszłości a także przybliżą jak współpraca między uczelniami, instytutami badawczymi a firmami przyczynia się do innowacji w ramach Industry 4.0. Panel skierowany przede wszystkim do wszystkich inwestorów, którzy wiedzą, że chcą zainwestować w nowoczesną, a nawet inteligentną robotyzację, automatyzację i cyfryzację i szukają sprawdzonych firm, które będą towarzyszyć im w tym procesie zmiany, przygotuje Związek Pracodawców Forum Automatyki i Robotyki Polskiej.

Prelegenci Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego omówią trendy i wyzwania związane z transformacją cyfrową oraz jej oddziaływaniem na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj nowoczesny przemysł bez wsparcia AI. Panel Kongresu pt.: Sztuczna Inteligencja w biznesie, poprowadzi Łukasz Grala, mentor, futurolog, CEO TIDK. Zaproszeni paneliści będą dyskutować na temat przyszłości sztucznej inteligencji a także o tym jak rozumie ją klient. Pojawi się także zagadnienie wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie oraz AI w kontekście Przemysłu 4.0.

Przemysł „gra” w zielone

Podczas dyskusji panelowej „Zielona transformacja przemysłu: jak tego dokonać?” na scenie Kongresu Industry Next eksperci Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowego Klastra Kluczowego porozmawiają o przemianach w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, wsparciu transformacji innowacyjnej i cyfrowej przedsiębiorstw. Te działania wymagają odważnych inwestycji, dlatego w panelu nie zabraknie sprawdzonych rozwiązań i dobrych przykładów.

Europejska zielona transformacja przemysłowa stawia także wiele wyzwań przed branżą aluminium. Aluminium to z jednej strony materiał, którego produkcja podlega regulacjom wynikającym z polityki klimatycznej UE, ale z drugiej – surowiec niezbędny do wytwarzania wszelkiego rodzaju wyrobów pozwalających na spełnienie ambitnych celów polityki środowiskowej. - Aluminium jest kluczowym materiałem z punktu widzenia europejskiej polityki przemysłowej. Rozwój branży aluminium służy uniezależnieniu się gospodarki UE od dostawców zewnętrznych - ocenia Andrzej Michalski-Stępkowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Aluminium. To zagadnienie będzie osią panelu przygotowanego przez PSA pt.: „Aluminium. Zielona Przyszłość.

 

To jednak tylko część zagadnień, które pojawią się na Kongresie Industry Next podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE. Aktualizowany na bieżąco program dostępny jest na stronie organizatora. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można zwiedzić ekspozycję: Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Salonu Bezpieczeństwa Pracy w Przemyśle.

Więcej informacji o programie oraz targach: www.itm-europe.pl