Niezła sztuka

Podziel się

Ukazała się „Historia Grupy MTP w 100 dziełach sztuki”. To już piąty tom historii poznańskich targów opowiedzianej przez Pawła Cieliczkę i zilustrowanej zdjęciami m.in. z naszego archiwum.

Targowych gości, wchodzących przez Hol Wschodni, wita rzeźba Magdaleny Abakanowicz „Standing Figure with Wheel I”. Dla wielu osób to zaskoczenie, bo nie takiej ekspozycji na targach się spodziewają. To jednak zapowiedź tego, co czeka dalej i dowód na to, że sztuka była na targach obecna od samego początku.

 

„Sztuka i targi poznańskie to nierozerwalny związek, który trwa od samego początku targów i ma się dobrze – pisze we wstępie do książki Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. – Jak każdy związek, przechodził przez różne etapy: od ogromnej fascynacji, zakochania i poczucia, że nie możemy się ani na chwilę rozstać (tu przypomnę wystawy prac artystycznych, które towarzyszyły naszym ekspozycjom począwszy od I Targu Poznańskiego w 1921 r.) poprzez momenty kryzysów (gdy nawzajem o sobie zapominaliśmy), momenty szczęścia i bliskości (gdy np. organizowaliśmy targi sztuki) po stabilny i dojrzały związek, który mamy teraz.”

Paweł Cieliczko barwnie opowiada o Targach Sztuki Krajów Socjalistycznych Interart, propagandowych muralach w czasach PRL, dziełach Matejki, Dunikowskiego czy Mehoffera prezentowanych podczas Powszechnej Wystawy Krajowej. Po PeWuCe zostały w Poznaniu np. rzeźba Marabut Edwarta Haupta na ogrodzeniu Starego ZOO czy zaprojektowana przez Rogera Sławskiego gwiaździsta fontanna w Parku Wilsona. A współcześnie? Liczne spektakle, koncerty, wystawy i plac Powszechnej Wystawy Krajowej jako miejsce przeznaczone na wydarzenia kulturalne i artystyczne.

„Historię Grupy MTP w 100 dziełach sztuki”, podobnie jak pozostałe tomy z cyklu, kupić można na stronie Wydawnictwa Druga Strona Poznania.