Czerwiec 1956. Pamiętamy!

Podziel się

Wiesław Pernak, Prokurent Grupy MTP w imieniu zarządu spółki oraz przedstawiciele związków zawodowych – Waldemar Przybylski, reprezentujący Związek Zawodowy Pracowników Międzynarodowych Targów Poznańskich  oraz Andrzej Szydłowski, jako przedstawiciel Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Czerwca 1956.

28 czerwca 1956 r. w całym Poznaniu słychać było przejmujący odgłos stukotu tysięcy drewniaków.  Strajk wybuchł rankiem w tzw. czarny czwartek w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań i przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy. Robotnicy walczyli o godne warunki życia. Przez Poznań nieśli hasła: O BOGA, ZA WOLNOŚĆ, PRAWO I CHLEB.

Trwały akurat Międzynarodowe Targi Poznańskie. Jak zawsze przyjechało na nie wielu dziennikarzy z zagranicy. Idący do centrum robotnicy weszli na targi. Ich zdjęcia, z zakrwawioną flagą, obiegły potem cały świat i już nie udało się władzy ludowej wmówić Polakom, że do niczego nie doszło - W tamtych latach byliśmy dla Polaków oknem na świat, teraz przez to okno Polacy mogli wykrzyczeć światu, co się dzieje w Poznaniu – mówi o tamtych wydarzeniach Tomasz Kobierskich, prezes zarządu Grupy MTP.