Cavaliada Sopot 2024

Podziel się

CAVALIADA Sopot będzie dla zawodników trzecim przystankiem na mapie CAVALIADY Tour. Rywalizacja będzie się toczyć nie tylko o zwycięstwa w poszczególnych konkursach, ale również o cenne punkty do rankingów CAVALIADY. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych tabelach i kto ma największe szansa na zwycięstwo?

 fot. Angelika Grabowska

CAVALIADA to największe zawody jeździeckie w Polsce, obejmujące konkurencje w skokach przez przeszkody, powożeniu zaprzęgami parokonnymi, ujeżdżeniu czy WKKW. Rywalizacja w CAVALIADA Tour 2023/2024 to również zmagania rankingowe o tytuł najlepszego zawodnika sezonu. Wielki finał, obejmujący uroczyste dekoracje poszczególnych rankingów odbędzie się w dniach 22-25 lutego 2024 r. w TAURON Arena Kraków. Jednak jeszcze zanim poznamy tego, który stanie na najwyższym miejscu podium, zawodnicy powalczą o punkty w trzecim etapie w Sopocie.

Podczas CSI w ramach CAVALIADY Sopot na starcie zobaczymy 180 par z 6 państw – Grecji, Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Polski. Będzie wśród nich wiele gwiazd, którzy mogą pochwalić się zwycięstwami w prestiżowych konkursach zaliczanych do światowego rankingu.

 

 fot. Angelika Grabowska

CAVALIADA Tour

Ranking CAVALIADA Tour dotyczy konkurencji skoków przez przeszkody. Konkursy zaliczane do tego rankingu to te najbardziej wymagające sportowo, czyli Duża Runda w piątek oraz PKO Bank Polski Grand Prix w niedzielę. W sumie ranking CAVALIADA Tour obejmuje aż 7 konkursów eliminacyjnych oraz finał.

Z TOP 20 rankingu CAVALIADA Tour o kolejne punkty w Sopocie walczyć będzie 7 zawodników: 2 w rankingu - Angelos Touloupis (GRE), 4 - Harm Lahde (GER), 5 - Andrius Petrovas (LTU), 12 - Finja Vormann (GER), 17 - Kristaps Neretnieks (LAT), 19 - Michalina Szmytka (POL) i 19 - Kristupas Petraitis (LTU).

 

TRAF Eventing Tour

Konkursy WKKW odbędą się w Sopocie dwukrotnie - w czwartek i piątek. W Sopocie obecnych będzie  9 zawodników z TOP 10 w rankingu po Poznaniu. Lider – Jakub Wiraszka ma na swoim koncie aż trzy zwycięstwa. Czy w Sopocie sięgnie po kolejne?

„Po CAVALIADZIE w Poznaniu Corrnero dostał zasłużony odpoczynek, aby móc się odpowiednio zregenerować. Od niedawna powróciliśmy do treningów i szykujemy się na zawody w Sopocie. Będzie to nasz pierwszy start w ERGO ARENIE. Czołówka rankingu jest bardzo napięta, więc rywalizacja na pewno będzie zacięta. Udało mi się już dobrze zapunktować w poprzednich etapach, więc na pewno będę jechał z większym spokojem, ale liczę na precyzyjne i szybkie starty – mówi lider TRAF Eventing Tour, Jakub Wiraszka.

Pod nieobecność w Sopocie drugiej w rankingu – Julii Gillmaier, z pewnością kolejni zawodnicy będą próbowali ją wyprzedzić. Najbliżej jest Aurelia Drywa, jednak niewiele punktów dzieli również Filipa Dziubę, Darię Kobiernik i Joannę Pawlak.

 fot. Angelika Grabowska

ORLEN Driving Tour

Powożenie zaprzęgami parokonnymi przyniosło w ostatnim etapie niesamowite emocje i pełną zwrotów akcji rywalizację. Konkurs sobotni wygrał ostatni zawodnik w rankingu po Warszawie – Rafał Paszyński i mimo, że w pierwszej trójce sytuacja jest w miarę stabilna, to duże zamieszanie w tabeli dzieje się na kolejnych pozycjach. Czy nowy zawodnik wejdzie do TOP 3 w Sopocie? Czy Bartłomiej Kwiatek utrzyma prowadzenie? Dowiemy się tego w sobotę i niedzielę.

 

CAVALIADA Dressage Tour

Zwycięstwo w każdym etapie ma na swoim koncie liderka rankingu CAVALIADA Dressage Tour – Sandra Sysojeva. Zawodniczka z Litwy wraz ze swoim ogierem Found Boy szykuje się już do startów w Sopocie, gdzie z pewnością będzie chciała powtórzyć zeszłoroczny sukces. Głodna sukcesu jest z pewnością Karolina Mazurek, która w każdym konkursie zajmowała drugą lokatę.

 

CAVALIADA Future

Niekwestionowanym liderem kategorii Mini jest Ignacy Luboński, który wygrywał już na CAVALIADZIE trzy razy, zyskując tym samym dużą przewagę. Tą samą liczbą zwycięstw może pochwalić się Anna Korus – liderka kategorii Midi. Od drugiej w rankingu – Aleksandry Lewickiej, dzieli ją zaledwie 8 punktów. Mniejsze różnice są między zawodnikami na kolejnych miejscach w tabeli. Z pewnością nikt nie odpuści i w Sopocie każdy punkt będzie na wagę złota.

 

CAVALIADA Open Tour po IV etapach

W kategorii Silver pod nieobecność liderki – Zofii Treli, która ma na koncie aż 40 punktów, szansa na przejęcie pozycji lidera otwiera się dla kolejnych w tabeli – Julii Tybulczuk, Hanny Kosińskiej czy Łukasza Bogusza, którzy będą rywalizować w Sopocie. W kategorii Gold swoją obecność zapowiedziała cała pierwsza trójka rankingu.

 

Ważne linki CAVALIADA Sopot 2024

 

Bilety dostępne na stronie https://tobilet.pl/cavaliada-sopot-2024.html

Link do transmisji online: https://live.cavaliada.pl/

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://sopot.cavaliada.pl/pl

Wszystkie rankingi dostępne tutaj: https://sopot.cavaliada.pl/pl/zawodnicy/rankingi

Organizatorem CAVALIADA Sopot jest Grupa MTP. Sponsorem głównym PKO Bank Polski, strategicznym sponsorem jest ORLEN, Miastem Gospodarzem Sopot, a partnerami Województwo Pomorskie i Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.