1000 przedsiębiorców rozmawia o odbudowie Ukrainy

Podziel się

Na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczął się pierwszy w historii Kongres Odbudowy Ukrainy Common Future. W wydarzeniu bierze udział ponad 1000 przedsiębiorców, przedstawicieli świata polityki i administracji, instytucji wspierających przedsiębiorców i NGO z Polski, Ukrainy i państw zachodnich.

Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, które objęło patronat nad wydarzeniem, podkreślała podczas otwarcia kongresu, że pomoc dla Ukrainy jest głęboko uzasadniona i dobrze przemyślana, ale nie bezkrytyczna i bezwarunkowa. - W przeciwieństwie do zachodnich partnerów, ponad 600 polskich firm działo w Ukrainie już przed wojną i  działa nadal wierząc w ten rynek i rozwój, co jest przykładem nie tylko odwagi, ale i dalekowzroczności polskiego biznesu – mówiła wiceminister.

Nie zabrakło też wątku zbożowego, który ostatnio jest bardzo aktualny. - Mamy w Polsce około 6 mln osób żyjących z rolnictwa. Nie możemy tej liczbie nie zauważyć. Rolnicy w Polsce jak i w każdym innym państwie Unii Europejskiej  podlegają specjalnej ochronie. Otworzyliśmy granice na tranzyt ale nie możemy przyjąć ukraińskiego zboża na polski rynek – mówiła Jadwiga Emilewicz.

 

Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE to wstęp do dialogu na temat potrzeb ukraińskiej gospodarki i możliwości, jakie stoją, za gotowymi do współpracy, polskimi partnerami. Kongres to przestrzeń dla paneli dyskusyjnych, seminariów, a także networkingu, by jak najlepiej przygotować podłoże prawno-gospodarcze do współpracy przy odbudowie Ukrainy. W trakcie wydarzenia, przewidziano 40 debat, w których bierze udział 100 prelegentów.

- Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie od początku szeroko zaangażowaliśmy się w pomoc. Po odruchu ludzkim, nastąpił drugi odruch, biznesowy my jesteśmy miejscem, gdzie dzieją się rzeczy gospodarcze. Już na targach MEBLE półtora roku temu, ukraińscy producenci mebli mogli w Poznaniu zaprezentować swoją ofertę całemu światu – mówił Tomasz Kobierski, prezes Zarządu Grupy MTP. Wskazywał też genezę Kongresu, u którego podstaw były rozmowy z polskimi przedsiębiorcami o potrzebie kontaktów, rysowania przyszłości i relacji z Ukrainą.

Prezes Grupy MTP zapowiedział, że kongres będzie się odbywał w Poznaniu do momentu, kiedy Ukraina będzie znowu wolnym krajem bez agresora, a gdy tylko będzie możliwe, Kongres zostanie przeniesiony do Ukrainy, a jego organizatorem będzie jeden z ukraińskich partnerów spółki.

Jednym z gości kongresu była Olga Stefaniszyna, Wicepremier i Minister ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji Ukrainy, która podczas łączenia online podkreślała, że kongres Common Future dotyczy nie tylko odbudowy Ukrainy, lecz również odbudowy stosunków gospodarczych, jak i budowy przyszłości Ukrainy, budowy jej pozycji gospodarczej w Europie i NATO.

- Ukraina od samego początku wojny wszystkimi swoimi działaniami, potwierdziła gotowość do pracy, która by wspierała bezpieczeństwo. Bardzo dziękuję za to wsparcie, które otrzymaliśmy od Polski - zarówno finansowe, jak i wsparcie dotyczące integracji europejskiej. Jesteśmy bardzo dumni, że właśnie Polska stała się przekładem, jak powinni zachować się obywatele Unii Europejskiej – mówiła minister Stefaniszyna. - Polska dała Ukraińcom możliwość przebywania na terytorium Unii Europejskiej i uczenia się. Obecnie w Polsce jest 29 tys. firm, w których przynajmniej jeden z współwłaścicieli jest narodowości ukraińskiej. Szczególnie ważne dla nas jest podkreślenie tego faktu, że również Ukraińcy mają wpływ na rozwój polskiej gospodarki.

W otwarciu Kongresu uczestniczył też Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Poznania, który podkreślił, że rozmowa o odbudowie Ukrainy nie jest przedwczesna, bo łączy nas przekonanie, że ta wojna się skończy i kiedy Ukraina będzie wolna, będzie potrzebowała wsparcia. - Aby w racjonalny sposób wesprzeć odbudowę Ukrainy, trzeba się już teraz przygotować. Poznań, targi i Wielkopolska, znana ze swojej gospodarności, jest dobrym miejscem, aby o tych wspólnych przedsięwzięciach rozmawiać.

Kongres ma m.in. dać odpowiedź, na pytanie, jak wdrażać rozwiązania ułatwiające procesy inwestycyjne polskich przedsiębiorców na terenie Ukrainy. Grzegorz Oszast, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, mówił o sprawnym wdrożeniu zaawansowanych mechanizmów umożliwiających rozwój współpracy między polskimi inwestorami a stroną ukraińską.

- Polskim przedsiębiorcom brakowało bezpieczeństwa pod kątem ubezpieczenia ich inwestycji. Ustawa w tej sprawie została już podpisana i wdrożona, a hasło padło raptem 3 miesiące temu. Dziś możemy mówić o tym, jakie zmiany nastąpiły w tym czasie i w jaki sposób działać, by pomagać Ukrainie się odbudowywać – mówił członek zarządu PAIH.

 

Podczas dwudniowego kongresu odbywają się panele z ekspertami z Polski i Ukrainy skupiające się na odbudowie państwa nowoczesnego, ekologicznego, zaawansowanego technologicznie i zintegrowanego z Europą. Gospodarzami debat są: Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Klub Jagielloński oraz Instytut Poznański. Kongres jest inicjatywą Grupy MTP i odbywa się pod patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Partnerami strategicznymi Kongresu są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Fundusz Rozwoju, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna. Partnerami Samorządowymi są Związek Miast Polskich oraz Stowarzyszenie Miast Ukraińskich. Partnerem Złotym jest Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Kongres wspierany jest także przez ponad dwudziestu partnerów branżowych.

Więcej informacji o Kongresie: www.common-future.pl