Święto Polskiego Wina na Międzynarodowych Targach Poznańskich – Degustacje, Spotkania i Nowości

Podziel się

W dniach 20-22 marca 2025 roku w Poznań Congress Center odbędą się kolejne Targi WINO – największe w Polsce wydarzenie poświęcone rodzimemu winiarstwu. Polscy producenci win, cydrów oraz miłośnicy wina spotkają się, by wspólnie degustować, poznawać enoturystykę oraz świętować powrót do tradycji polskiego wina. Na gości czeka wiele atrakcji, w tym nowość tegorocznej edycji – Salon Serów Rzemieślniczych.

CO CZEKA NA ZWIEDZAJĄCYCH W 2025 ROKU?
Bogatą ekspozycję zapewnią polscy producenci win i cydrów. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami najlepszych polskich winiarni, którzy z przyjemnością opowiedzą o swoich trunkach i pasji do wina.

Targi WINO to także znakomita okazja do degustacji i zakupu win oraz cydrów, produkowanych przez polskich winiarzy. Szeroki wybór gatunków wina sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wydarzenie organizowane przez Grupę MTP będzie także okazją do zapoznania się z ofertą producentów akcesoriów winiarskich i technologii. Nie zabraknie również elementów enoturystycznych. Miłośnicy wypoczynku połączonego z degustacją win będą mogli poznać najciekawsze miejsca w Polsce, które oferują tę formę rekreacji.

Po dwóch udanych edycjach, które odbyły się w historycznej Iglicy, targi WINO przenoszą się do nowoczesnego Poznań Congress Center. Ta przestrzeń zapewni wystawcom jeszcze większy komfort promocji swoich produktów, a gościom lepsze warunki do degustacji i rozmów z winiarzami. Nowością tegorocznej edycji będzie Salon Serów Rzemieślniczych, który idealnie dopełni bogatą ofertę win.

Mocnym punktem programu będzie również kolacja degustacyjna, która odbędzie się w restauracji GardenCity, zlokalizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Całość wzbogaci profesjonalny komentarz, pozwalający zgłębić tajniki łączenia potraw z winem. Udział w kolacji jest dodatkowo płatny, a bilet na degustację uprawnia do jednokrotnego wejścia na wszystkie dni targów.

POZNAŃ STOLICĄ POLSKIEGO WINA
Targi polskiego wina w Poznaniu to jedyne w Polsce wydarzenie, poświęcone wyłącznie rodzimemu winiarstwu. Podczas trzydniowego spotkania winiarze i producenci z całego kraju zaprezentują swoje wina, cydry, miody pitne oraz destylaty. Na gości czekają także liczne elementy enoturystyczne oraz oferta firm zajmujących się technologią i akcesoriami do produkcji wina.

RYS HISTORYCZNY

Wino trafiło do Polski wraz z chrześcijaństwem, głównie za sprawą wina liturgicznego. Produkowano je wówczas niemal na terenie całego kraju, a pierwsze wzmianki o uprawach pochodzą z Bulli Gnieźnieńskiej. Winiarstwem zajmowali się przede wszystkim zakonnicy przy klasztorach, a niektóre miejsca do dziś zachowały historyczne nazwy, związane z produkcją wina, jak Winogrady czy Winna Góra.

POWRÓT DO PRZEDWOJENNYCH TRADYCJI

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu produkowano Champagne, choć nie było to typowe wino musujące. W 1923 roku Georg Geiling założył przy ul. Wielkiej 21 "Wytwórnię Gronowych Win Musujących George Geiling & Cie". Szampana sprzedawano pod marką "Champagne Geiling Poznań-Reims", a bazowe wino pochodziło z domu szampańskiego Geilinga w Reims. Szampany Geilinga zdobyły aż trzy medale na targach w Poznaniu w latach 20.

Więcej informacji na stronie: https://targiwino.pl/pl/