Niezwykłe zdjęcia na stulecie targów

Podziel się

Są w nich pasja, emocje i tajemnica. Dwanaście czarno-białych fotografii, których motywem przewodnim są poznańskie targi. Wystawę zdjęć Szymona Brodziaka można od dziś oglądać w restauracji Oregano and Wine, pojawi się również na poznańskich citylightach.

Wydaje się, że łatwo jest sfotografować Międzynarodowe Targi Poznańskie. Ikoniczne budynki, takie jak Iglica czy dawna Hala Reprezentacyjna u zbiegu Bukowskiej i Roosevelta. Wiekowe, ale wciąż pełne uroku pawilony od strony Głogowskiej. A jeśli nie architektura, to wydarzenia, setki targów, koncertów, konferencji, które tu co roku się odbywają. Tylko jak pokazać za ich pośrednictwem to, co jest istotą tej firmy, jak opowiedzieć zarówno o przeszłości, jak i przyszłości?

Podjął się tego zadania poznański fotograf Szymon Brodziak, znany z czarno-białych zdjęć, w których główną rolę odgrywają kobiety. Zdjęć robionych z rozmachem i fantazją, przypominających kadry z filmów, które nigdy nie powstały.

Zadanie nie było łatwe, bo sesja miała powstać na stulecie Grupy MTP. Było to sto lat pełnych wydarzeń i obrazów, zresztą w samym archiwum targów są tysiące fotografii dokumentujących ten czas.

Z okazji naszego jubileuszu szukaliśmy czegoś wyjątkowego – mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. – Czegoś, co oddaje ducha naszej firmy, spaja artystyczną klamrą wszystkie fascynujące nas dziedziny, tematy i miejsca.

Tak powstała niezwykła sesja złożona z dwunastu zdjęć, opowiadających w sposób niekonwencjonalny  o najważniejszych wydarzeniach targowych i miejscach, o historii i przyszłości. Przygotowania do niej trwały dwa lata.

- Targi były dla mnie takim placem zabaw – przyznaje Szymon Brodziak. – Kocham pracować w lokalizacjach zastanych, przy dziennym świetle. Wszystkie targowe dachy i zakamarki były dla mnie doskonałym tłem.

Zdjęcia powstawały m.in. na dachach Iglicy, pawilonów wystawowych czy wieży Hali Reprezentacyjnej, ale także przy Arenie czy w… stajni. W artystyczny sposób nawiązują między innymi do premiery samochodu Syrena, która miała miejsce w 1955 podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, albo do nowej formuły targów Poznań Motor Show, które stawiają na elektromobilność. Mówią o dużych eventach, takich jak Poznań Air Show, Poznań Game Arena czy Cavaliada, ale przypominają też, że za sukcesem każdego wydarzenia stoi sztab osób, które je przygotowują. Wspominają o ekologii i zielonych rozwiązaniach, jakich coraz więcej pojawia się na targach. Pokazują też architektoniczne symbole, Arenę i Iglicę, która od kilkudziesięciu lat próbuje sięgnąć gwiazd. Przypominają również, że targi to miejsce, w którym często goszczą sztuka i wydarzenia kulturalne. Sesja zdjęciowa z modelką dającą koncert na dachu Sali Ziemi przybrała zresztą niespodziewany obrót.

- Wszystkie plany mam zawsze perfekcyjnie przygotowane, wizja zdjęcia towarzyszy mi w głowie, zanim nacisnę spust migawki – opowiada Szymon Brodziak. – W czasie tej sesji złapał nas jednak deszcz. Wszystko już było rozstawione, przygotowane, zdjęcia zresztą robiliśmy w nocy – i nagle zaczęło padać. W pierwszy odruchu pomyśleliśmy: zwijamy wszystko i ewakuujemy się. Plan był jednak tak świetnie przygotowany, że mimo deszczu wszystko mogło bezpiecznie funkcjonować. Dodaliśmy kontrę świetlną na krople deszczu, by je wyeksponować; modelka Jaga Koc zagrała bardzo ekspresyjnie tę scenę, więc deszcz tylko podkręcił efekt.

Ten projekt to było wyzwanie na miarę stulecia - przyznaje Karolina Niementowska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy MTP: - Zadanie, jakiego się wspólnie z Szymonem Brodziakiem podjęliśmy, było karkołomne. Postanowiliśmy bowiem uchwycić w kadrze 100 lat historii Grupy MTP, a jednocześnie pokazać jak wyjątkowym i tętniącym życiem miejscem targi poznańskie są dziś. Efekt sesji przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania i mamy nadzieję, że oglądając te wyjątkowe fotografie  poczujecie Państwo energię targów poznańskich, której starczy nam na kolejnych kilkaset lat. 

Fotografie zostały wykorzystane w kalendarzu na 2022 rok, wydanym przez Grupę MTP. Podziwiać je można również na wystawie w restauracji Oregano and Wine, mieszczącej się na terenie targów (wjazd od ul. Śniadeckich 25). Wyjdą też w miasto, oglądać je będzie można na citylightach umieszczonych na przystankach komunikacji miejskiej.