Zrównoważony rozwój

Podziel się

Grupa MTP aktywnie wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ na rok 2030, realizując inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, praw człowieka oraz odpowiedzialności społecznej.

UN Global Compact został powołany w 2000 roku przez Sekretarza Generalnego ONZ, Kofiego Annana. Organizacja ta działa na rzecz ochrony środowiska, przestrzegania praw człowieka, przeciwdziałania korupcji oraz promowania godnej i legalnej pracy. Obecnie zrzesza ponad 10 000 członków z całego świata. Od 15 października 2021 roku Grupa MTP jest członkiem tej organizacji.

Przystępując do UN Global Compact, Grupa MTP zobowiązuje się m.in. do przestrzegania i ochrony praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, reagowania na przypadki korupcji oraz wdrażania, rozwijania i stosowania technologii przyjaznych dla środowiska.

Wszystkie działania CSR prowadzone przez Grupę MTP są odpowiedzią na Cele Zrównoważonego Rozwoju Agendy ONZ 2030.

W funkcjonowaniu naszej firmy kierujemy się przede wszystkim poniższymi celami:

  • dobre zdrowie i jakość życia,
  • dobra jakość edukacji,
  • wzrost gospodarczy i godna praca,
  • innowacyjność,
  • przemysł i infrastruktura,
  • upowszechnienie miasta i społeczności,
  • odpowiedzialna konsumpcja i produkcja,
  • działanie w kontekście klimatu
  • partnerstwo na rzecz celów.
#

Biznes prowadzimy odpowiedzialnie

"Czujemy się odpowiedzialni wobec ludzi i środowiska. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest istotnym elementem strategii Grupy MTP, która od lat świadomie angażuje się w działania na rzecz społeczności lokalnej oraz ochrony środowiska naturalnego. Działania ukierunkowane na zrównoważony rozwój i społeczną odpowiedzialność biznesu mają dla Grupy MTP priorytetowe znaczenie. Czujemy się odpowiedzialni zarówno wobec ludzi, jak i środowiska"

Tomasz Kobierski

Prezes Zarządu Grupy MTP

Działania CSR Grupy MTP obejmują cztery filary, a obszary jej wpływu to: pracownicy, kontrahenci, środowisko oraz lokalna społeczność.

Poznaj nasze działania:

I. FILAR: PRACOWNICY

- Promujemy aktywność sportową,
- Organizujemy cykliczne spotkania proekologiczne dla pracowników, oferując im możliwości zaangażowania,
- Włączamy działania na rzecz społeczności do programów,
- Stosujemy zasady odpowiedzialnego, proekologicznego korzystania z zasobów biurowych.

II. FILAR: KONTRAHENCI

- Dostarczamy profesjonalne usługi i dbamy o bezpieczeństwo naszych partnerów biznesowych,
- Wspieramy ekologiczne rozwiązania w projektowaniu zabudowy targowej,
- Edukujemy w zakresie odzyskiwania materiałów ze stoisk, aby nadawać im drugie życie.

III. FILAR: ŚRODOWISKO

- Projektujemy niskoemisyjną zabudowę targową,
- Realizujemy projekt „Przekaż dalej”, który ma na celu zapobieganie marnowaniu żywności oraz dzielenie się nią z osobami potrzebującymi,
- Zarządzamy emisją CO₂ Grupy MTP poprzez projekt „Zero netto carbon events”, który jest mapą drogową do niskoemisyjnych rozwiązań do 2050 roku.

IV. FILAR: LOKALNA SPOŁECZNOŚĆ

- Organizujemy inicjatywy edukacyjne dla mieszkańców Poznania na temat zdrowia, ekologii i aktywnego stylu życia, takie jak „Poznań w formie”, oraz wspieramy osoby potrzebujące,
- Współpracujemy ze środowiskiem naukowym,
- Promujemy młode talenty.

Sprawdź wybrane inicjatywy:

"Wspólnie POZmieniajmy"

Wspólnie POZmieniajmy to cykliczny projekt, w ramach którego w tym roku, wolontariusze z poznańskich firm, w tym również pracownicy Grupy MTP, angażowali się w działania na rzecz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Poznaniu. Pracownicy pomogli m.in. poprzez odnowę pomieszczeń, montaż ławek i donic oraz zasadzenie niemal tysiąca roślin. Projekt promuje współpracę między sektorem biznesu, organizacjami pozarządowymi i miastem Poznań, podkreślając siłę wspólnego działania.

Akcja "Nakręć się na rower"

Akcja "Nakręć się na rower” w ramach rywalizacji o Rowerową Stolicę Polski była skierowana do naszych pracowników. Od 1 do 30 czerwca 2024 roku liczyła się każda aktywność na rowerze, zarówno w drodze do i z pracy, jak i podczas weekendowych przejazdów. Ważne, aby zostały one zarejestrowane w odpowiednim czasie i za pośrednictwem aplikacji „Aktywne Miasta”.

Tegoroczną nowością w ramach kampanii była rowerowa rywalizacja poznańskich firm, w której Grupa MTP zajęła drugie miejsce. Drużyna Grupy MTP  liczyła 47 osób, które razem przejechały aż 16 879, 69 kilometrów.

To fantastyczny wynik o czym najlepiej świadczy pozycja w rankingu – drugie miejsce wśród poznańskich firm i czwarte miejsce wśród wszystkich grup gromadzących rowerzystów z Poznania.

Inicjatywa IP Friendly

Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy innowacyjną inicjatywę IP Friendly, która zapewnia rzeczywistą pomoc w przypadku sporów. Udostępniamy narzędzia, które nie tylko pozwalają chronić prawa własności intelektualnej na targach, ale również pozostają blisko potrzeb biznesowych wystawców. Procedura ma przede wszystkim charakteryzować się elastycznością, odformalizowaniem i przejrzystością, co pomaga w szybkim rozwiązywaniu sporów bez konieczności angażowania się w procesy sądowe. W wyniku takiej ekspertyzy podejmowana jest decyzja o konsekwencjach, np. o nakazie wycofania eksponatu ze stoiska.

Ekotechnologie IDEA Expo

Wdrażamy nowoczesny system wystawienniczy, który nastawiony jest na odzysk lub wykorzystanie systemu LED, eliminując tym samym utylizację odpadów powystawowych. Celem tego działania jest nadanie drugiego życia stoiskom wystawienniczym. Dzięki nowemu systemowi możliwy jest dostęp do płyt dostępnych w wyposażeniu. Unikamy także pracochłonnych rozwiązań, co skraca czas montażu oraz ogranicza zużycie materiałów. Umożliwiamy podpisanie umowy na odbiór odpadów recyklingowych; surowe płyty wiórowe, płyty MFP oraz OSB, a także inne odpady drewniane (np. kantówki), będą trafiały do specjalnego kontenera i częściowo do produkcji nowych płyt. Używamy wykładziny bez lateksu, która podlega w 100% recyklingowi.

„Przekaż dalej” – nie marnujemy żywności na targach

Projekt został uruchomiony w marcu 2022 roku. Dotychczas przekazaliśmy na rzecz beneficjentów Caritas Poznań oraz Wielkopolskiego Banku Żywności 1 tonę 300 kg żywności*. W chwili obecnej ze wsparcia korzystają głównie osoby borykające się z bezdomnością. Na tę liczbę składają się m.in. kanapki i ciastka.

Projekt „Przekaż dalej” wpisuje się w strategię CSR Grupy MTP i wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju w ramach Agendy 2030 ONZ. Szczegóły: https://przekazdalej.ziofood.pl/

*dane na koniec października 2024

„Poznań w formie” - cykl dla lokalnej społeczności

To cykl prozdrowotnych, proekologicznych i międzypokoleniowych pikników, które poruszają tematykę zdrowego życia w mieście. W 2024 roku zorganizowaliśmy łącznie 10 wydarzeń, których program obejmował dedykowane całym rodzinom atrakcje promujące zdrowy i aktywny tryb życia oraz edukację ekologiczną.

Więcej o projekcie TUTAJ

Oprócz swojej podstawowej działalności targowej, Grupa MTP ma w swoim portfolio marki, które działają w duchu zrównoważonego rozwoju.

Zielone Wiaty

Marka City Marketing, należąca do Grupy MTP, postawiła 32 ekologiczne przystanki, z czego 24 wyposażone są w "zielone dachy". Na dachach rośnie rozchodnik, który gromadzi wodę opadową, zwiększając retencję wody w mieście i odciążając kanalizację. Roślina ta pochłania również pyły i zanieczyszczenia.

Zrównoważona gastronomia

W naszych restauracjach realizujemy misję niemarnowania żywności i dbamy o aspekty środowiskowe. Szefowie kuchni planują posiłki zgodnie z sezonowością produktów oraz współpracują z lokalnymi dostawcami.

Wspieranie inicjatyw charytatywnych

Angażujemy się w pomoc dla innych, udostępniając reprezentacyjne części infrastruktury. Hol Wschodni Targów stał się przestrzenią dla corocznej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W geście solidarności z mieszkańcami Ukrainy, na początku wojny umieściliśmy flagę tego kraju.