Naruszenia prawa
ZGŁASZANIE NARUSZEŃ PRAWA
W SPÓŁCE MIEDZYNARODOWE TARGI POZNAŃSKIE SP. Z O.O.
W MTP sp. z o.o. przywiązujemy dużą wagę do prowadzenia działalności zgodnie z przepisami prawa i wnikliwie analizujemy wszystkie zgłaszane nam nieprawidłowości w działaniach naszych pracowników i współpracowników.
Jeżeli dostrzegacie Państwo, że w funkcjonowaniu MTP sp. z o.o. doszło do naruszeń obowiązującego prawa i chcecie o tym nas poinformować, możecie to zrobić w formie elektronicznej przesyłając informację na adres mailowy naruszeniaprawa.
W przypadku gdy zgłoszenie dotyczy naruszeń prawa dokonanych przez członków zarządu MTP sp. z o.o. lub prokurentów możliwe jest zgłoszenie ich bezpośrednio Przewodniczącemu Rady Nadzorczej MTP w formie mailowej na adres: przewodniczacyrady lub w drodze osobistego kontaktu.
Jeżeli zauważone naruszenie prawa dotyczy członka rady nadzorczej naszej spółki możliwe jest zgłoszenie bezpośrednio Prezesowi Zarządu MTP w formie mailowej na adres: prezes lub w drodze osobistego kontaktu.
Zgłoszenia mogą być jawne lub anonimowe. Zapewniamy, że każde z nich zostanie rzetelnie sprawdzone i posłuży do usprawnienia funkcjonowania naszej firmy.
1. KTO MOŻE ZGŁOSIĆ NARUSZENIA PRAWA?
Zauważone w działaniach MTP sp. z o.o. naruszenia prawa mogą zgłosić :
- ) pracownicy naszej spółki,
- ) zleceniobiorcy, doradcy, dostawcy usług, partnerzy biznesowi, poddostawcy, interesariusze
(np. klienci, dostawcy) oraz ich pracownicy, - ) byli pracownicy oraz osoby starające się o pracę w naszej spółce,
- ) osoby odbywające praktyki i staże oraz wolontariusze,
- ) wspólnicy oraz członkowie rady nadzorczej i zarządu,
- ) funkcjonariusze służb publicznych ( policjanci, strażacy itp. ),
- ) żołnierze.
2. CZEGO MOŻE DOTYCZYĆ ZGŁOSZENIE?
Zgłoszeniu podlegają zaniechania lub działania niezgodne z prawem czy mające na celu obejście prawa, jakie wystąpiły w działalności MTP sp. z o.o., dotyczące:
- ) korupcji,
- ) zamówień publicznych,
- ) usług, produktów i rynków finansowych,
- ) przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
- ) bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami,
- ) bezpieczeństwa transportu,
- ) ochrony środowiska,
- ) ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego,
- ) bezpieczeństwa żywności i pasz,
- ) zdrowia i dobrostanu zwierząt,
- ) zdrowia publicznego,
- ) ochrony konsumentów,
- ) ochrony prywatności i danych osobowych,
- ) bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
- ) interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego
oraz Unii Europejskiej, - ) rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji
i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych, - ) konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela - występujące w stosunkach jednostki
z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1-16.
Nie jest możliwe zgłaszanie naruszeń prawa dotyczących innych zakresów, w tym w szczególności naruszeń przepisów kodeksu pracy.
3. W JAKI SPOSÓB CHRONIMY DANE OSOBY ZGŁASZAJĄCEJ?
Jeśli Pani/Pan zdecyduje się na anonimowe zgłoszenie MTP sp. z o.o. uszanuje to i nie będzie podejmować działań w celu ustalenia tożsamości osoby informującej o naruszeniach prawa, jednakże w takim przypadku MTP sp. z o.o. nie potwierdzi przyjęcia zgłoszenia oraz nie udzieli informacji o sposobie wykorzystania zgłoszenia.
W każdej chwili zgłaszający może zdecydować, czy chce zachować anonimowość, czy ujawnić swoją tożsamość.
Jeśli Pani/Pan zdecyduje się ujawnić swoje dane macie zagwarantowane, przepisami ustawy o ochronie sygnalistów, prawo do poufności, a MTP sp. z o.o. dołoży najwyższej staranności by chronić tożsamość osoby zgłaszającej. MTP sp. z o.o. podejmie również wszelkie niezbędne kroki w celu zapewnienia, aby zgłaszającego nie spotkały restrykcje.
Chcąc skorzystać z prawa do ochrony przed działaniami odwetowymi pracownik MTP sp. z o.o. powinien podać : nazwisko, imię i numer ID. Osoba świadcząca pracę dla naszej spółki powinna podać: nazwisko, imię oraz stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy. Tylko mogąc jednoznacznie zidentyfikować osobę podlegająca ochronie możemy ją zapewnić.
Oprócz tożsamości wszystkie inne informacje, które pozwalają w sposób bezpośredni lub pośredni zidentyfikować tożsamość osoby zgłaszającej, będą również traktowane przez nas jako poufne.
4. JAKIE DANE OSOBY ZGŁASZAJĄCEJ NARUSZENIA PRZECHOWUJEMY?
W ramach zgłaszania naruszeń prawa prosimy o podanie:
- ) imienia i nazwiska,
- ) adresu maliowego i/lub adresu korespondencyjnego,
- ) numer telefonu do kontaktu,
- ) w odniesieniu do pracowników numeru ID, a przypadku osób świadczących pracę
na rzecz MTP stanowiska lub zakresu świadczonej pracy.
Dane osobowe są przechowywane przez okres 3 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym zakończono postępowanie wyjaśniające dotyczące danego zgłoszenia.
5. CO ZROBIMY Z OTRZYMANYM ZGŁOSZENIEM?
Jeżeli otrzymamy zgłoszenie podejmiemy działania w celu potwierdzenia, czy zdarzenie miało miejsce. W przypadku potwierdzenia wystąpienia naruszeń prawa podejmiemy stosowne dalsze działania przewidziane prawem, jak również wprowadzimy konieczne zmiany w naszych procedurach, aby zapewnić w przyszłości funkcjonowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jeżeli w otrzymanym zgłoszeniu Pani/Pan poda dane do kontaktów (adres mailowy czy adres korespondencyjny) w terminie 7 dni od otrzymania zgłoszenia powiadomimy o jego przyjęciu i zarejestrowaniu.
W okresie trzech miesięcy przeprowadzimy postępowanie wyjaśniające i na bieżąco będziemy informować Panią/Pana o podejmowanych przez nas działaniach.
6. CZY NALEŻY OBAWIAĆ SIĘ NEGATYWNYCH KONSEKWENCJI W ZWIĄZKU ZE ZGŁOSZENIEM?
Jeżeli dokonując zgłoszenia Pani/Pan ma uzasadnione podstawy, by sadzić, że przekazana nam informacja jest prawdziwa i stanowi informację o naruszeniu prawa to podlegają Państwo szczególnej ochronie przed działaniami odwetowymi i nie muszą obawiać się negatywnych konsekwencji.
Jednak w przypadku umyślnego dostarczania fałszywych informacji, a w szczególności zgłoszenia naruszeń prawa, które nie wydarzyły się może Pani/Panu grozić kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
7. JAKA OCHRONA PRZYSŁUGUJE OSOBIE ZGŁASZAJĄCEJ?
Zgłaszający naruszenia, jeżeli ujawni swoje dane podlega ochronie przed działaniami odwetowymi. W stosunku do pracowników MTP sp. z o.o. obejmuje ona m.in. zakaz wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę w związku z dokonanym zgłoszeniem, brak możliwości obniżenia wynagrodzenia czy wstrzymania awansu, przeniesienia na niższe stanowisko, zmiany miejsca pracy czy jakiekolwiek innego niesprawiedliwego traktowania pracownika. Przysługująca pracownikowi, z tytułu zgłoszenia, ochrona nie wyklucza możliwości zastosowania wobec niego kar porządkowych i podejmowania innych działań w przypadku, gdy taka osoba naruszy przepisy kodeksu pracy lub wewnętrzne regulacje obowiązujące w naszej spółce.
W przypadku osób świadczących na rzecz MTP sp. z o.o. pracę/usługi, na podstawie innych umów, dokonanie zgłoszenia zapewnia ochronę m.in. przed wypowiedzeniem czy rozwiązaniem umowy zawartej z naszą spółką.
8. CO MOŻNA ZROBIĆ JEŻELI NIE WYJAŚNIMY OTRZYMANEGO ZGŁOSZENIA/NIE PODEJMIEMY DZIAŁAŃ?
Jeżeli Pani/Pan dokonali zgłoszenia podając swoją tożsamość i dane do kontaktu, a w terminie 7 dni od zgłoszenia nie otrzymali od naszej spółki potwierdzenia jego otrzymania lub w terminie trzech miesięcy od zgłoszenia nie otrzymali informacji w jaki sposób wykorzystaliśmy otrzymane zawiadomienie mogą Państwo, po 25 grudnia 2024 roku, powiadomić Rzecznika Praw Obywatelskich lub inny organ publiczny (np. organy administracji rządowej czy samorządowej takie jak wojewoda czy prezydent miasta) o zauważonych naruszeniach prawa w funkcjonowaniu MTP sp. z o.o. (zgłoszenie zewnętrzne). Mogą Państwo także dokonać ujawnienia publicznego informując o zdarzeniu prasę, radio, telewizję lub portale internetowe.
Z „Procedurą zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa obowiązującą w spółce Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o.” mogą się Państwo zapoznać wybierając załącznik: