Lokalność esencją demokracji: konferencja prasowa otworzyła Forum Local Trends
Europejskie Forum Samorządowe Local Trends poprzedziła konferencja prasowa, która przyciągnęła dziennikarzy prasy lokalnej i ogólnopolskiej a także przedstawicieli mediów branżowych.
W konferencji prasowej wzięli udział:
Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu, Grupa MTP
Maciej Grabowski, Prezes Zarządu, Centrum Myśli Strategicznych
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego
Magdalena Czarzyńska-Jachim, Prezydentka Miasta Sopot
Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasto Poznań
Spotkanie otworzył Maciej Grabowski, Prezes Zarządu Centrum Myśli Strategicznych, współorganizator Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends. – Program Local Trends jest wynikiem współpracy z samorządami reprezentowanymi przez Unię Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP. Będziemy mówić o sprawach bieżących takich jak powódź i długofalowych – takich jak przyciąganie inwestycji.
Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP wspomniał, że Forum odbywa się dwa razy w ciągu roku. Wiosną w Sopocie jako Europejskie Forum Finansowe a w Poznaniu jesienią pod nazwą Europejskie Forum Samorządowe: – Jesteśmy najważniejszym miejscem dyskusji o polskim samorządzie, który co roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno samorządów jak i biznesu. Tylko w oparciu o tę relację można realizacja środków z KPO będzie możliwa.
Jak podkreślił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, spotkanie będzie zawierać wiele wątków, nie tylko finansowania, ale i kwestii prawnych regulujących pewne procesy. – Głównym tematem tegorocznego Forum jest dwudziestolecie akcesji Polski do Unii Europejskiej. Polska na obecności w Unii bardzo skorzystała. Warto podkreślać istotne elementy wzbogacenia całej wspólnoty zwłaszcza wobec wyzwań jakim jest wzmocnienie bezpieczeństwa- dodał Marszałek.
Z kolei Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego podkreślił, że samorządy polskie stoją przed trzema najważniejszymi wyzwaniami. – Pierwsze z nich to walka o samorządność bo to lokalność jest esencją demokracji. Po drugie, musimy dbać o kreowanie programów unijnych choćby w kontekście polityki spójności. Po trzecie, musimy pamiętać, że jesteśmy tu tylko na chwilę i powinniśmy działać dla przyszłych pokoleń m.in. poprzez wzmocnienie działań dla ochrony klimatu.-wskazywał wicemarszałek.
Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania podziękował za 4 ważne lata obecności Local Trends w kalendarzu najważniejszych spotkań dla samorządów. – Zaczynaliśmy w pandemii, później rozpoczęła się wojna w Ukrainie, ostatnia edycja odbywała się w przededniu najważniejszych wyborów parlamentarnych. Cieszę się, że obecnie mamy w rządzie partnera. Jednak w tej współpracy z władzą centralną trzeba szukać kompromisów żeby dalej się rozwijać, współpracować i dzielić doświadczeniami.– mówił Prezydent Poznania.
Podczas konferencji prasowej głos zabrała także Magdalena Czarzyńska-Jachim, Prezydentka Miasta Sopot: – Spotykamy się aby w gronie samorządowców wypracować rozwiązania takie aby decentralizacja stała się faktem. Ostatnie kryzysy pokazały, że to właśnie samorządy potrafią najszybciej reagować na nagłe sytuacje, wcześniej niż pojawiają się regulacje rządowe.
W programie IV edycji Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego znajdzie się aż 8 sesji plenarnych oraz blisko 40 sesji równoległych. Dodatkowo, w ramach programu Europejskiego Forum Samorządowego zaplanowano inicjatywy takie jak: Forum Rozwoju Miast, Forum Młodzieżowych Rad Miast oraz Forum Polityki Senioralnej.
Celem Local Trends jest inicjowanie dyskusji między przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, biznesu, nauki i administracji rządowej. Program co roku koncentruje się na najistotniejszych kwestiach dla rozwoju polskich wsi, miasteczek, gmin, miast i regionów.
Partnerami Premium wydarzenia są: InPost, T-Mobile oraz Fundacja Polska Bezgotówkowa. Parterami wydarzenia są: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polski Fundusz Rozwoju S.A., portal edukacji ekologicznej Edu4Eco, Emka i Santander Bank Polska.