Konferencja prasowa GREENPACT European ESG Summit

Podziel się

23 października w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca pierwszą edycję GREENPACT European ESG Summit. W konferencji udział wzięli organizatorzy wydarzenia, reprezentujący Grupę MTP oraz Krajową Izbę Gospodarczą.

- Ten kongres jest odpowiedzią na bieżące zapotrzebowanie rynku, biznesu, samorządów i społeczeństwa. Podczas GREENPACT European ESG Summit, zostanie podjętych wiele tematów mówiących o najważniejszych wyzwaniach współczesności i konieczności wdrażania zrównoważonych rozwiązań - powiedział Filip Bittner, Wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Jak podkreślił, zarówno doświadczenie organizacyjne Międzynarodowych Targów Poznańskich, jak i wiedza merytoryczna Krajowej Izby Gospodarczej, umożliwiły wpisanie do kalendarium wydarzeń innowacyjnej przestrzeni do dyskusji, w ramach której uczestnicy będą mogli wymienić się spostrzeżeniami w gronie ponad 200 panelistów z Polski, Europy i świata. Z tego też powodu, w programie pierwszej edycji kongresu znajduje się blisko 70 paneli z udziałem przedstawicieli biznesu, reprezentantów administracji publicznej i agend międzynarodowych, a także naukowców oraz aktywistów. Obszary tematyczne dyskusji dotyczą m.in. roli, potrzeb i oczekiwań interesariuszy, społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, zmian klimatycznych, roli firm w tworzeniu zrównoważonych praktyk biznesowych oraz nowych wyzwań, trendów i strategii związanych z globalną gospodarką.

- Chcieliśmy, aby ten kongres był dużym wydarzeniem w skali Europy Centralnej, a może nawet Europy Środkowo-Wschodniej i ukazywał szeroką perspektywę zrównoważonego rozwoju. Szeroką to znaczy, że nie skupiamy się tylko na polskich firmach i ich wymogach, ale również na tym jak wygląda zrównoważony rozwój na świecie oraz jakie są problemy globalne, gdyż zrównoważony rozwój i sustainability to wyzwanie dla całej ludzkości, a nie tylko dla wybranych firm czy jednostek w tej, czy innej części Europy - powiedziała Katarzyna Chmielewska, Kierowniczka ds. ESG i komunikacji w Krajowej Izbie Gospodarczej. - Z tego też powodu, do stołu konferencyjnego postanowiliśmy zaprosić różne grupy interesariuszy: biznes duży i mały, NGO's, ekosystem startupów oraz naukowców. Liczę, że w takim gronie uda nam się wspólnie wypracować pewne rozwiązania, zobaczyć w którą stronę zrównoważony rozwój podąża lub w którym mógłby podążać, albo jak mógłby wyglądać, z jakimi problemami się borykamy, jak również jakie wyzwania na nas czekają - dodała.

Organizatorzy wydarzenia zgodnie podkreślili, że tematyka ESG jest błędnie utożsamiana wyłącznie z kwestiami środowiskowymi. Jak wskazują, jest to popularny błąd w analizowaniu praktyk zrównoważonego rozwoju, które obejmują również tematy społeczne, biznesowe, związane z poszanowaniem praw człowieka i praw pracy, czy też szacunkiem wobec partnerów biznesowych.

- W najbliższej perspektywie firmy powinny zacząć myśleć o tym, w jaki sposób ich działalność, oferta produktowa oraz relacje biznesowe, oddziałują na obszary związane z kwestiami środowiskowymi, społecznymi i prowadzenia biznesu. To nie jest tylko pewne podejście na zasadach dobrowolnych, ponieważ zgodnie z nowymi wymogami wynikającymi z dyrektywy CSRD (red. Corporate Sustainability Reporting Directive), określone grupy przedsiębiorców, które są spółkami publicznymi, zostały objęte obowiązkiem raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju. Co więcej, do tego grona nie należą wyłącznie duże firmy publiczne, ale również firmy, które do tej pory nie spotkały się z takim obowiązkiem [...]. To jest nowe podejście do biznesu oraz nowa koncepcja rozwoju organizacji, przez co każda organizacja wcześniej czy później, bezpośrednio lub pośrednio będzie włączona w aspekt zrównoważonego rozwoju i przyczynianie się do realizacji związanych z tym celów, wyznaczonych przez Komisję Europejską - skomentowała z kolei Jolanta Okońska-Kubica, Przewodnicząca Komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej.

To właśnie innowacyjne podejście do tematyki zrównoważonego rozwoju oraz udział najważniejszych ekspertów i kluczowych decydentów stanowi o sile wydarzenia. GREENPACT w założeniu ma być przełomowym kongresem, tworzonym we współpracy z kluczowymi graczami na rynku, którzy angażują się w tematykę ESG.

Pierwsza edycja GREENPACT European ESG Summit odbędzie się już 29-30 października w Poznań Congress Center.