Dialog i partnerstwo - trwa II edycja Common Future

Podziel się

Rozpoczęła się II edycja kongresu COMMON FUTURE, która potrwa do 8 października. Wydarzenie organizuje Grupa MTP we współpracy merytorycznej z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą i Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa. W otwarciu wzięli udział kluczowi przedstawiciele ministerstw i administracji rządowych, Senatorzy RP, ambasadorowie oraz dyplomaci. Nie zabrakło także przedstawicieli samorządów z Województwa Wielkopolskiego. Swoją obecnością zaszczyciły nas delegacje z Kijowa, Obwodu Lwowskiego (z merem Lwowa na czele) oraz Obwodu Charkowskiego.

W otwarciu II edycji Kongresu Common Future wzięli udział kluczowi przedstawiciele ministerstw i administracji rządowych, Senatorzy RP, ambasadorowie oraz dyplomaci. Nie zabrakło także przedstawicieli samorządów z Województwa Wielkopolskiego. Swoją obecnością zaszczyciły nas delegacje z Kijowa, Obwodu Lwowskiego (z merem Lwowa na czele) oraz Obwodu Charkowskiego.

Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP, podczas otwarcia kongresu podkreślił:

„Jesteśmy świadkami dziejowych zmian, jakich doświadcza Ukraina, a wobec których Polska odgrywa jedną z kluczowych ról ważnego sojusznika. Koszty tych przemian są okupione najwyższą ceną, dlatego nie możemy zmarnować tego wysiłku. Wspólnie z naszymi partnerami przed rokiem zaprosiliśmy ukraińskich i polskich przedsiębiorców do Poznania na Kongres Odbudowy Ukrainy, stworzony przy wsparciu administracji rządowej obu państw.”

Dodał również, że teren Targów Poznańskich jest miejscem, gdzie wspierają ukraińskie przedsiębiorstwa, aby mogły pracować na rzecz rozwoju swojego kraju po zakończeniu wojny. Przypomniał o corocznej obecności kilkudziesięciu ukraińskich przedsiębiorstw meblarskich na targach, które stanowią dla nich platformę komunikacji i sprzedaży. Kobierski wyraził także wdzięczność administracji państwowej, w tym Ministerstwu Rozwoju i Technologii, Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwu Spraw Zagranicznych oraz Radzie ds. Współpracy z Ukrainą, bez których kongres nie mógłby się odbyć.

Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył:

„Apeluję do przyjaciół z Ukrainy o jak najszybsze powołanie współprzewodniczącego komisji międzyrządowej i ambasadora Ukrainy w Warszawie. Polskim i ukraińskim przedsiębiorcom potrzebny jest stały dialog o problemach związanych z realizacją współpracy.”

Podkreślił, że Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zrzesza obecnie blisko 600 firm z obu krajów, a obroty handlowe między Polską a Ukrainą wzrastają. W ubiegłym roku wyniosły one ponad 15 miliardów dolarów. Piechota zauważył, że polskie firmy tworzą przyczółki w Ukrainie, rejestrując blisko 300 spółek kapitałowych, oraz że 3000 firm przygotowuje się do odbudowy Ukrainy poprzez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Andrzej Dycha, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, mówił o:

„Rozmowach podczas Kongresu, które będą koncentrować się nad rozwiązaniami, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał współpracy między Ukrainą a Polską. Ukraina była, jest i pozostanie naszym głównym partnerem handlowym i inwestycyjnym.”

Podkreślił, że w tym roku Agencja zorganizowała wiele inicjatyw, w tym misje branżowe, również w Ukrainie.

Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii, zaznaczył:

„Wartość eksportu do Ukrainy w tym roku według GUS to 7 miliardów złotych, co oznacza ponad 14% wzrostu w porównaniu do roku ubiegłego. To pokazuje, jak dobrze współpracują nasze firmy z ukraińskimi przedsiębiorcami. Solidarność, którą wykazaliśmy jako Polacy, powinna mieć swój odpowiednik we współpracy gospodarczej.”

Paweł Kowal, przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą, dodał:

„Kongres powinien być okazją do mówienia o zadaniach na najbliższe miesiące. Obecnie trzy największe wyzwania to plan wsparcia eksportu, inwestycje oraz otwarcie drzwi Unii Europejskiej i NATO dla Ukrainy.”

Zapowiedział również prace nad dużym pakietem instrumentów finansowych o wartości 800 milionów euro dla przedsiębiorstw działających na Ukrainie.

Sergiiy Nikolaychuk z Narodowego Banku Ukrainy stwierdził:

„Ukraiński biznes dostosowuje się do warunków wojennych, prowadzi inwestycje i rozwija się. Pomimo wojny przywracamy normalność funkcjonowania rynku finansowego i gospodarki.”

Kongres Common Future organizowany jest przez Grupę MTP we współpracy z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą oraz Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://common-future.pl/pl/