Poznaj bohaterów tegorocznej kampanii STUKOT’56
Grupa MTP ponownie angażuje się w kolejną edycję konkursu STUKOT’56, upamiętniającą bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 roku i promującą współczesnych ambasadorów wolności, prawa i solidarności. W przestrzeni miasta pojawi się kampania promocyjna, w której wzięli udział bohaterowie oraz laureaci nagrody STUKOT’56. Kandydatów do tegorocznej nagrody można zgłaszać do 8 czerwca, a finałowa gala odbędzie się 23 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Niezwykła sesja bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz laureatów Nagrody STUKOT’56 została zrealizowana w Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. To akcja zachęcająca do zgłaszania kandydatów do tegorocznej edycji Nagrody STUKOT’56.
Już niedługo w przestrzeni miasta pojawi się kampania promocyjna, zachęcająca do zgłaszania kandydatów do Nagrody STUKOT’56. Na stronie www.stukot56.pl można zgłaszać tych, którzy współcześnie niosą ideały Poznańskiego Czerwca. Te najważniejsze wartości wypisane są na pomniku Poznańskich Krzyży – i to właśnie one są kategoriami, w których przyznawana jest nagroda: O Boga, Za wolność, Za prawo i chleb.

Dzięki współpracy organizatora nagrody – Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości – oraz Grupy MTP, na nośnikach reklamowych w mieście pojawią się zdjęcia bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz laureatów nagrody STUKOT’56 z minionych lat. Wyjątkowa sesja fotograficzna, zrealizowana przez fotografa Piotra Piosika, odbyła się w Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956, które mieści się w CK Zamek.
W sesji wzięli udział uczestnicy robotniczego zrywu sprzed 69 lat: Teresa Gronau (z domu Pytlak), Antoni Godziewski i Mirosław Hieronim Jakubowski (pełne biogramy poniżej). Towarzyszą im nagrodzeni w poprzednich edycjach STUKOT’u: Justyna Janiec-Palczewska w imieniu Fundacji Redemptoris Missio (nagroda 2022), Jacek Polewski z piekarni Czarny Chleb (nagroda 2022) oraz Piotr Ziemowski, reprezentujący zespół Siewcy Lednicy (nagroda 2024).

Kandydatów do nagrody w tym roku można zgłaszać do 08.06.2025 r.
Tegorocznych laureatów poznamy podczas uroczystej gali w dniu 23 czerwca, na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Uczestnicy sesji fotograficznej:
Bohaterowie Czerwca '56:
Teresa Gronau (z domu Pytlak) – urodziła się 9 września 1940 roku w Poznaniu. Kombatantka Poznańskiego Czerwca 1956. 28 czerwca 1956 roku, w godzinach popołudniowych, wraz z koleżanką przyłączyła się do grupy osób, z którą wzięła udział w rozbrajaniu podpoznańskich posterunków milicji w Puszczykowie, Mosinie i Czempiniu. Została zatrzymana w miejscowości Babki i przewieziona do aresztu w Wojewódzkim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie osadzona w Więzieniu Centralnym przy ul. Młyńskiej. Wolność odzyskała 11 lipca. Była jednym ze świadków w tzw. „Procesie Kulasa i innych…” (proces dziesięciu). Uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za bohaterski udział w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956, działalność społeczną oraz odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Od lat aktywnie działa w Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani”.

Antoni Godziewski – urodził się 7 stycznia 1936 roku w Krzywiniu koło Kościana. W czerwcu 1956 roku pracował jako tokarz w fabryce przy ulicy św. Michała. Gdy dowiedział się o proteście, postanowił do niego dołączyć. Brał udział m.in. w ostrzeliwaniu Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego. Został zatrzymany i przewieziony do jednostki wojskowej przy ulicy Bukowskiej, a następnie do tzw. punktu filtracyjnego na poznańskiej Ławicy. Stamtąd trafił do aresztu przy ul. Kochanowskiego, skąd został zwolniony 2 lipca. Uhonorowany m.in. medalem Pro Patria oraz odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Od 16 lutego 2022 roku pełni funkcję członka zarządu Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani”.

Mirosław Hieronim Jakubowski – urodził się 15 lutego 1938 roku w Poznaniu. Uczestnik i świadek Poznańskiego Czerwca 1956. W 1956 roku zdał maturę i planował rozpocząć studia prawnicze, jednak wydarzenia czerwcowe pokrzyżowały jego plany. 28 czerwca 1956 roku pracował tymczasowo jako konwojent w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Artykułami Spożywczymi. Oddelegowany do pracy, znalazł się w centrum wydarzeń – samochodem służbowym przetransportował rannego chłopaka do szpitala. Po czerwcu ukrywał się kilka miesięcy w obawie przed aresztowaniem. Ostatecznie rozpoczął naukę w studium nauczycielskim w Toruniu. Przez ponad 45 lat pracował jako nauczyciel. Wieloletni członek Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 1956”, od 10 maja 2013 roku pełni funkcję członka zarządu.

Laureaci, którzy byli reprezentowani w sesji:
Fundacja Pomocy Humanitarnej “Redemptoris Missio”, w jej imieniu prezes Justyna Janiec-Palczewska – fundacja, nagrodzona w 2022 roku, od 30 lat wspiera polskich misjonarzy w ponad 50 miejscach na świecie, obejmując swoją działalnością dziesiątki misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych w najdalszych zakątkach globu, wyznaczając również nowy model zaangażowania osób świeckich w działalność misyjną.
Jacek Polewski z Piekarni Czarny Chleb – laureat z 2022 roku, poznański piekarz, który po rosyjskiej agresji na Ukrainę pojechał pomagać walczącym. Swoje chleby piekł w Buczy i Kijowie, organizując pomoc dla potrzebujących w najbardziej podstawowym wymiarze.
Zespół muzyczny Siewcy Lednicy, reprezentowany przez Piotra Ziemowskiego – zespół powstał w 2000 roku z inicjatywy o. Jana Góry OP na potrzeby Spotkań Lednickich. Tworzy muzykę, przy której młodzież modląca się na Polach Lednickich wielbi Boga z entuzjazmem i radością. Zagrali blisko 600 koncertów, odwiedzając nie tylko polskie miasta, ale również występując za granicą.